Gündem |

Almanya'da demokrasi mitingi

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan Türkler, "Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi" için Almanya'nın Köln kentinde bir araya geldi.

Darbeye Karşı Demokrasi Platformu'nun Köln'deki Deutzer Werft meydanında organize ettiği miting, yerel saatle 15.00'te (TSİ 16.00), İstiklal Marşı ve Alman Milli Marşı'nın okunmasıyla başladı.

Etkinlikte, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz'daki darbe girişiminde şehit olanların yanı sıra Paris ve Münih'teki saldırılarda hayatını kaybedenler için saygı duruşunda bulunulacak.
Yaklaşık 100 derneğin destek verdiği Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi'nde Almanca ve Türkçe ortak bildiri sunuldu.

Yerel saatle 15.30'da şehitlerin isimlerinin okunmasının planlandığı mitingde, ayrıca Münih ve Ansbach saldırılarında hayatını kaybedenler de anıldı.

Sanatçı Uğur Işılak'ın seslendirdiği şarkının ardından saat 16.20'de TBMM ortak deklarasyonu okundu. Her kesimden çok sayıda dernek ve sivil toplum kuruluşundan temsilcilerin katıldığı mitingde, Türk, Alman ve Avrupa Birliği bayrakları dalgalandı.

'Vatan sana canım feda' sloganları

Mitinge gelenler arasında Almanya'nın hemen her kentinden insan var. Ayrıca mitinge farklı ülkelerden de katılımın yoğun olması beklenirken, Belçika'dan saat 12.00 itibarıyla Köln'e giden otobüslerin kaldırıldığı bildirildi.

Meydanda Fransa, Belçika, Avusturya, Hollanda ve İsviçre başta olmak üzere Avrupa'nın dört bir yanından gelen Türkleri görmek mümkün.

Mitingde demokrasinin desteklenmesi yönünde mesajlar verileceği, sık sık 'Vatan sana canım feda' sloganlarının duyulmakta olduğu da öğrenildi.

Geniş güvenlik önlemleri

Köln aynı gün hem "Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi" hem de 4 karşı gösteri gerçekleşecek. Özellikle Köln'e girişlerde sıkı kontrollerin yapıldığı, polislerin bazı noktalarda durdurma yaptığı ve meydana araçların yaklaştırılmadığı ifade edildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Türkiye kökenli ve Türkçe bilen polisleri bu mitingler için özel görevlendirdi.

Köln polisi ayrıca bütün gün hizmet verecek 0221/229-7777 numaralı bir telefon hattı açtı. Köln Emniyet Müdürü Jürgen Mathies, mitinglerin huzur içinde yapılmasını sağlamak için tatilini yarıda keserek İtalya'dan dönmüştü.

Emniyet Müdürü Mathies, sosyal medya üzerinden Türkçe yaptığı açıklamada, "Birbirinden tamamen farklı siyasi fikirlere sahip kişilerin karşı karşıya geleceğinin ve toplantı katılımcılarının çok duygusal olacağının bilincindeyiz. Her türlü şiddete ve şiddet çağrısına karşı polis tüm kararlılığıyla müdahale edecektir" uyarısında bulundu. Dün yapılan basın toplantısında ise, Mathies, göstericilerin karşı karşıya gelmemesi için ellerindeki tüm imkanları kullanacaklarını söyledi.