Gündem

Ali Erbaş'tan dünyaya 'kılıç hakkı' mesajı

Ayasofya Camii 86 yıl sonra ibadete açıldı. Durumu hazmedemeyen Yunanistan, namazın kılınmasıyla birlikte 'matem çanlarını' çaldı. Yunanistan'a 'kılıç hakkı'nı anımsatan Diyanet İşleri Ali Erbaş ise minbere elinde kılıçla çıktı.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde ilk namaz için binlerce kişi Ayasofya'ya akın etti. Yunanistan ise bu kutlu günü yas olarak nitelendirerek kiliselerde 'matem çanı' çaldı.

Yunan basınında 24 Temmuz 'kara bir gün' olarak yansıtılırken, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Yunan'a en güzel cevap minberden verdi.

Erbaş, minbere elinde kılıçla çıkarak Yunanistan'a 'kılıç hakkını' hatırlattı.

NEDEN KILIÇLA ÇIKTI?

Türk tarihinde kılıç kuşanmanın ayrı bir önemi vardır. Merasimler düzenlenir, o an bir bakıma ölümsüzleştirilir. Tarihteki Türk devletlerinde ve Osmanlı İmparatorluğunda bu anın anlamı daha da bir özeldir. Padişahların kılıç kuşanma merasimleri, onların yönetimi devraldıkları, hükümdarlıklarını ilan ettikleri anlamına geliyor.

Eski Camide hutbede kılıç taşımanın tabi ki taşıdığı bir mesaj var. Hatta o mesajda kılıcı hangi elle tutacağının dahi özel anlamı sözkonusu. Sağ ele alınan Kılıç, “kullanma” niyetini ortaya koyuyor ve düşmanı korkutmayı amaçlıyor. Hutbelerde kılıç sol ele alınıyor. Bu da, dosta güven verme amacını taşıyor.

Anadoluda farklı camilerde de cuma hutbeleri kılıçla veriliyor.

Günün Videosu
15 Temmuz darbe girişimini yöneten isimlerden biri olan eski jandarma yarbay Turgay Sökmen'in firar etmeden önce Akıncı Üssü'ndeki son görüntüleri ortaya çıktı. 'Konseyin karanlık yarbayı' olarak bilinen Sökmen'in rahat tavırları dikkat çekti. Kırmızı kategoride aranan Sökmen için 4 milyon lira ödül kondu.