Popüler Haberler |

Ali Erbaş kimdir? Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş neler söyledi? Neden linç yedi?

Ali Erbaş kimdir? Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında Ramazan ayının ilk cumasındaki hutbede söylediklerinden dolayı link kampanyası başlatıldı. Ali Erbaş özellikle sosyal medyada hedef haline geldi. Birçok kişi Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın kim olduğunu ve neler söylediğini merakla arama motorlarından araştırmaya devam ediyor. Peki, Ali Erbaş kimdir? Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş neler söyledi? Neden linç yedi? Detaylar haberimizde...

Ali Erbaş kimdir? Diyanet İşleri Başkanı olan Ali Erbaş son günlerde açıklamaları ile gündeme gelmeye devam ediyor. Akademisyen ve ilahiyatçı olan Ali Erbaş'ın Ramazan ayının ilk cumasındaki hutbede söylemiş olduğu sözlerden dolayı sosyal medyada hedef haline geldi ve hakkında linç kampanyası başlatıldı. Çoğu kişi Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'ın neler söylediğini ve neden linç yediğini merakla araştırmaya devam etmektedir. Peki, Ali Erbaş kimdir? Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş neler söyledi? Neden linç yedi? Detaylar haberimizde...

Ali Erbaş kimdir? - Yeni Akit Gazetesi

ALİ ERBAŞ NELER SÖYLEDİ?

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş hakkında Ramazan ayının ilk cumasındaki hutbede eşcinsellik ve eşcinsellerle ilgili sarf ettiği sözler nedeniyle linç kampanyası başlatıldı.

Ali Erbaş söz konusu hutbedeki ifadelerin ardından özellikle sosyal medyada hedef haline geldi.

Ali Erbaş şu ifadeleri kullandı; "İslam Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor"
Erbaş, İslam'ın eşcinselliği lanetlediğine değinerek, "Ey insanlar! İslam zinayı en büyük haramlardan kabul ediyor. Lûtîliği, Eşcinselliği lanetliyor. Nedir bunun hikmeti. Hastalıkları beraberinde getirmesi ve nesli çürütmesidir, bunun hikmeti. Yılda yüzbinlerce insan gayri meşru ve nikahsız hayatın islamî literatürdeki ismi zina olan bu büyük haramın sebep olduğu Hiv virüsüne maruz kalıyor. Geliniz bu tür kötülüklerden insanları korumak için birlikte mücadele edelim." 

Ardından ise İHD Ankara Şubesi, Erbaş hakkında suç duyurusunda bulundu.Sosyal medyada da Erbaş hakkında linç kampanyası dolaşıma sokuldu.

DESTEK BAŞLIĞI ZİRVEYE OTURDU

Tüm bu gelişmelerin ardından linç kampanyasına maruz kalan Ali Erbaş'a destek için Twitter'da #AliErbasyanlızdeğildir başlığı açıldı.

Söz konusu başlık kısa sürede binlerce paylaşım alarak zirveye oturdu.

ALİ ERBAŞ KİMDİR?

1988-1990 yılları arasında İstanbul Haseki Eğitim Merkezinde Master ve Doktora öğrencileri için açılan ihtisas kursuna devam etti.

1993 yılında Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Anabilim Dalı’na Yardımcı Doçent olarak atandı. 1994 yılı Temmuz ve Ağustos aylarında Paris’te Centre George Pompidou ve Sorbonne Üniversitesi kütüphanelerinde Dinler Tarihi ve Din Bilimleri alanında araştırmalar yaptı. Daha sonra 1996-1997 öğretim yılının başından itibaren bir yıl boyunca Strasbourg Beşerî Bilimler Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak alanıyla ilgili araştırmalar yaptı.

1997-1998 öğretim yılı başında yurda döndü ve Kasım 1998’de Doçent, Ocak 2004’de Profesör oldu.

1993-2006 yılları arasında Dinler Tarihi Anabilim Dalı Başkanlığı ve yine aynı tarihler arasında Felsefe ve Din Bilimleri Bölüm Başkanlığı yaptı.

1997-2002 yılları arasında 5 yıl Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı, 2006-2011 yılları arasında iki dönem aynı fakültenin Dekanlığını yürüttü. 2003-2011 yılları arasında Sakarya Üniversitesi’nde Senato Üyesi, 2006-2011 yılları arasında ise aynı üniversitede Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı.

2011 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğüne atandı.

Prof.Dr. Ali Erbaş 08 Haziran 2017 tarihi itibariyle Yalova Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.

17.09.2017 Tarihinde, 15.08.2017 Tarihli ve 2017/10822 Sayılı Kararname ile Diyanet İşleri Başkanlığı’na atandı.

12 kitabı, çok sayıda makalesi ve yurt içinde ve yurt dışında sunduğu pek çok sempozyum bildirisi ve konferansı bulunan Prof.Dr. Ali Erbaş evli ve 4 çocuk babasıdır.