Magazin

Ali Deniz Kardelen'den paraşütte: 'Stairway to Heaven' / VİDEO

Ödüllü Türk gitarist Ali Deniz Kardelen, Fethiye Ölüdeniz'de 1800 metreden paraşütle uçarak, havada Led Zepplin'in ünlü parçası 'Stairway to Heaven'ı seslendirdi.

Geçtiğimiz yıl, “Fingerstyle” alanında dünyanın en prestijli yarışması olan Indiana State Fingerstyle’dan birincilikle dönen gitarist Ali Deniz Kardelen, oldukça heyecanlı bir projeye imza attı.

ali-1

Fethiye Ölüdeniz’de 1800 metre yükseklikteki Babadağ zirvesinden paraşütle atlayan sanatçı, havada Led Zepplin’in efsane şarkısı ‘Stairway to Heaven’ı çaldı.

Bu alanda bir ilk olan çalışma ile dikkat çeken Kardelen’e uçuş sırasında pilot Erencan Yılmaz eşlik etti.

Amerika ve Kanada’da düzenlenen yarışmalarda her sene ödüller toplayan sanatçı, ilerleyen zamanlarda farklı projelerinin de olduğunu sevenlerine duyurdu.

ALİ DENİZ KARDELEN KİMDİR?

Türkiye’de örneğine pek rastlanmayan “ Fingerstyle“ çalım tekniğiyle Ali Deniz Kardelen her yeni çalışmasıyla merak uyandıran, sosyal medyada müzikseverlerin yakından takip ettiği bir isim. İlk albümü “First Steps” ABD’li Fretmonkey Records’tan çıktı. Andy Mckee, Jon Gomm, Antoine Dufour, Thomas Leeb gibi Fingerstyle öncülerinin övgülerini aldı, sahnelerini paylaştı. Ülkemizde henüz fazla bilinmeyen Arp Gitar ile müzik yapmaya başlayan Ali Deniz Kardelen, ilk solo albümüne bir de arp gitar ile yaptığı bestesi ‘Waltz'i ekledi.

Ali Deniz Kardelen ayrıca arp gitar ile yorumladığı Orhan Gencebay klasiği 'Batsın Bu Dünya' ile büyük ilgi gördü. Amerika kıtasındaki en prestijli yarışmalardan Indiana State’de 1.’lik, Kanada Gitar Festivalinde 2.’lik elde etti. Dünyanın en büyük müzik fuarı NAMM Show Los Angeles’da ana sahnede çaldı. Amerika, Kanada, Almanya, Fransa, Avusturya, Litvanya ve Bulgaristan’da konserler verdi.

“Gitar Muhabbetleri” programının yapımcı ve sunuculuğunu yapmaktadır.

Sanatçı, Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği mezunudur.