Magazin |

Aleyna Tilki'ye Eurovision küçük geldi: Türkiye'yi temsil etmek istemiyorum!

Eurovision Şarkı Yarışması'na Türkiye'nin yeniden katılması gündeme gelirken gözler Aleyna Tilki'ye çevrildi. Yaptığı açıklamalarla gündemden düşmeyen Tilki; Ben Avrupa’da, Türkiye’yi Türkiye’nin lokal bir şarkıcısı olarak temsil etmek istemiyorum." diyerek hayranlarının talebini reddetti.

Türkiye, Eurovision Şarkı Yarışması’na yeniden katılma sinyali verdi. TRT Genel Müdürü İbrahim Eren, 2013 yılından beri katılım sağlanmayan Eurovision’la ilgili tekrar görüşmelere başlandığını açıkladı.

"TÜRKİYE'Yİ LOKAL BİR ŞARKICI OLARAK TEMSİL ETMEK İSTEMİYORUM"

Hürriyet'te yer alan habere göre; Eurovision’a gitmesi için ismi geçenlerden biri de Aleyna Tilki oldu. “Retrograde” isimli İngilizce single çıkaran Tilki, Eurovision’la ilgili sorulara şu yanıtı verdi: “Ben Avrupa’da, Türkiye’yi Türkiye’nin lokal bir şarkıcısı olarak temsil etmek istemiyorum. Ben Türkiye’yi global bir şarkıcı olarak tüm dünyada şampiyonlar liginde temsil etmek istiyorum. Çünkü o ligdeki prodüktörlerle çalışmaya başladım.”

8 YILDIR YOKUZ

Türkiye, 2013 yılında puanlama sistemindeki haksızlığı gerekçe göstererek Eurovision’dan çekilmişti. Sertab Erener ise 2003’te ülkemize ilk birinciliği getirmişti.

"KARARIMIZ DEVAM EDİYOR AMA EUROVISION'LA DA GÖRÜŞÜYORUZ"

Milliyet gazetesi yazarı Ali Eyüboğlu'na konuşan Eren, TRT'nin "puanlama sistemi değişmeden katılmayacağız" kararına halen sadık olduğunu belirterek, "Yönetim kurulumuz da hâlâ aynı kararda devam ediyor, ama bu arada Eurovision'la da görüşüyoruz" açıklamasında bulunarak, yetkililerin uzun bir aradan sonra tekrar bağlantıya geçtiğinin haberini verdi.

GÖRÜŞMELER BAŞLADI

Milliyet'te yer alan habere göre; Avrupa Yayın Birliği'nin yeni Başdanışmanı Martin Österdahl'dan bahseden Eren, "Eurovision'un başına Kuzey Avrupa'dan çok iyi biri geldi. Bence bu sene çok başarılıydı. Uzun zaman sonra güzel bir yarışma yaptılar. Yeni gelenle bizim arkadaşlar görüşmeye başladı. Ne olur bilemem" dedi.

Türkiye, 1975'teki ilk çıkışından bu yana Eurovision'a 34 kez katıldı. 2012 yılında Can Bonomo'nun "Love Me Back" şarkısıyla son kez yarışmaya katılan Türkiye, 2013 yılında puanlama sistemiyle ilgili haksızlıklar nedeniyle Eurovision'dan çekilmişti. Türkiye, Sertab Erener'in "Everyway That I Can" şarkısıyla 2003 yılında yarışmayı kazanmıştı