Popüler Haberler

ALES/2 temel soru kitapçığı erişime açıldı! ALES/2 soruları ve cevap anahtarı!

Bugün gerçekleştirilen Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES)'nın ardından, sınava katılan binlerce aday 2021 ALES/2 temel soru kitapçığı ve cevap anahtarının yayınlanmasını bekliyordu. Geçtiğimiz dönemde gerçekleştirilen ALES/1 sınavının temel soru kitapçığı ve cevap anahtarı sınavdan iki gün sonra erişime açılmıştı. Bugün gerçekleştirilen sınavın ardından ise temel soru kitapçığı, sınavın hemen ardından erişime açıldı. İşte, 2021 ALES/2 temel soru kitapçığı!

2021 Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) binlerce adayın katılımıyla bugün gerçekleştirildi. Sınav soruları ve cevapları, sınava katılım gösteren birçok adayın sorguladığı konu olmaya devam ediyor. Akademik kariyer yapmak isteyen vatandaşların katılım sağladığı ALES'in soruları ve cevapları, ÖSYM tarafından sınavın hemen ardından erişime açıldı! Detaylar haberimizde!

ALES TEMEL SORU KİTAPÇIĞINA ULAŞMAK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ

ALES SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

19 Eylül tarihinde Türkiye genelinde birçok merkezde gerçekleştirilen ALES, ÖSYM'nin değerlendirmelerini tamamlamalarının ardından 14 Ekim tarihinde erişime açılacak.

ALES NEDİR?

Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES), 78 sayılı Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanları Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye, 5538 sayılı Kanunla eklenen Ek Madde 8 uyarınca, yükseköğretim kurumlarında öğretim görevlisi, okutman, araştırma görevlisi, uzman, çevirici ve eğitim öğretim planlamacısı kadrolarına yapılacak atamalarda, ülkemizde lisansüstü eğitime girişte, yurt dışına lisansüstü eğitim için gönderilecek adayların seçiminde ilgili kurumların kullanacakları puanları sağlayan sınav sistemidir.