Ekonomi |

Akbile zam mı geliyor? İETT Genel Müdürü Bilgili'den akaryakıt paylaşımı

Son günlerde akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar aldı başını gidiyor. Benzin fiyatlarına bu ayın başından itibaren yüzde 23, motorine yüzde 10.7 zam gelmesinin ardından İETT Genel Müdürü Alper Bilgili "Sadece son 2 günde gelen zammın İETT’ye yıllık maliyeti en az 500 milyon lira." dedi. Bu paylaşımın ardından 'İETT'nin ulaşım ücretlerine zam mı geliyor' sorusu gündem oldu.

Ukrayna ve Rusya savaşıyla başlayan brent petrol fiyatlarındaki oynaklık, akaryakıt fiyatlarına yansımaya devam ediyor.

Brent petrolün fiyatında yaşanan oynakla birlikte dolar/TL kurunda yaşanan hareketlenmeler petrol fiyatlarının sürekli güncellenmesine neden oluyor. En son bugün gelen zamlarla birlikte litresi 70 kuruş artan benzin 25 lirayı, litresi 97 kuruş artan motorin ise 24 lirayı aştı.

Dolar artışı ve yükselen petrol fiyatlarınında etkisiyle benzin fiyatları Mayıs ayında yüzde 23 arttı. Motorin fiyatları ise yüzde 10.7 arttı. 

İETT ULAŞIM ÜCRETLERİNE ZAM MI YAPACAK?

Bu artışların ardından İETT Müdürü Alper Bilgili "Son 2 günde yapılan zamlarla, 22 Lira olan mazot, bugün 25 Liraya yaklaştı. İETT 6,000 otobüs için yılda 200 milyon litreden fazla mazot tüketiyor. Sadece son 2 günde gelen zammın İETT’ye yıllık maliyeti en az 500 milyon lira. "ifadelerini kullandı.