Gündem |

Akbayram'ın iki röportajı arasındaki farkı bulun!

Sanatçı Edip Akbayram bugün iki röportajıyla gündeme geldi. Akbayram, Posta'daki söyleşisinde Türkiye'nin bugününe dair eleştirilerde bulunurken, Sabah'taki röportajında ise tam tersi ifadeler kullandı...

İşte "kafası karışık" Akbayram'ın, iki farklı gazetedeki, iki farklı söylemi:

EDİP AKBAYRAM, POSTA GAZETESİNDEN OYA ÇINAR'IN SORULARINI YANITLADI

Sanatı sayesinde kimseye muhtaç olmadığını belirten Akbayram, "Çocuklarımın yaşam garantilerini yaptım. Bundan sonrası da bana yeter. Yani İstanbul sizin olsa ne olacak? Yiyeceğiniz yine iki tabak" dedi.

"Darbeler, tutuklanmalar, gözaltılar, beş yıl çalışma yasağı. 69 yaşındayım. Neler gördüm. Ama hep aynı Edip Akbayram'dım" diyen Akbayram, şöyle devam etti:

— Politikacının yaşamının ölçüsünü bilmesi lazım. O koltuk kimseye baki değildir, Türkiye'nin tüm siyasi hayatında bu kadar baskıcı bir yönetimi hiç görmedim. Şimdi bu ülkenin tüm yetkilerini bana verseler, önce emekçiye giderim. "Aldığın maaş sana 1 ay yetiyor mu? Sosyalleşebiliyor musun? Bir restorana gidebiliyor musun?" diye sorarım. Doymuş insan, mutlu bir insan miting yapar mı? Karısını öldürür mü?

Akbayram, Çınar'ın "Cumhurbaşkanlığı, Kültür ve Sanat Politikaları Kurulu atamaları yaptı. Kurul içerisinde sanatçılar da var. Size böyle bir teklifle gelinse kabul eder miydiniz?" sorusunu şöyle yanıtladı:

— Asla. Benim onlarla tek farkım şudur. Onlar sarayın içindedir, ben dışındayım. Sarayın dışındaysam, ben bu toplumun içindeyim. Kabul etmem. Bugüne kadar gelen hiçbir teklifi de etmedim zaten.İktidarın hiç mi iyi bir yanı yok sizce?

'KÖPRÜ OLMAYAN YERE KÖPRÜ YAPACAKSIN TABİİ'

İktidar partisinin güzel şeylerde yaptığını belirten Akbayram, "Köprüler, yollar yapmışlar. Ama bunlar zaten iktidarın görevidir. Köprü olmayan yere köprü yapacaksın tabii. Bu ülkenin kaynakları sizin elinizde. Onun için de eksik olan her şeyi yapmak zorundasınız. Cebinizden çıkmıyor bu para. Herkes vergisini veriyor" dedi.

AKBAYRAM SABAH GAZETESİ'NDEN TUBA KALÇIK'A DA KONUŞTU

Türkiye’nin geleceğinden çok umutlu olduğunu söyleyen Edip Akbayram, “Birlik ve beraberliğimizi korursak bizi kimse ne bölebilir, ne de parçalayabilir. Bugüne kadar çok uğraştılar dışarıdan bizi bölmek için ama başaramadılar, başaramayacaklar da. Bu cumhuriyet ilelebet yaşayacak” dedi.

Sabah gazetesinden Tuba Kalçık'ın sorularını yanıtlayan Akbayram şunları söyledi :

"AB, Türkiye'ye ikiyüzlü bir politika izliyor. Türkiye dünyaya örnek olacak biçimde 3.5 milyon Suriyeli kardeşimizi bağrına bastı, onlara kapılarını açtı. Peki, Avrupa ne yaptı veya Müslümanım diye geçinen diğer ülkeler? Kapılarını, sınırlarını kapattı. Avrupa, sınırlarından kimseyi içeriye almıyor, mültecilerin botlarla denizde ölmesini izliyor. İnsanlık faşizmi yaşatıyorlar. Benim ülkem ise tam tersi; savaştan kaçan insanlara kucak açıyor. Benim ülkem, dünyanın en güzel, en özel ülkesi. Böyle güzel insanlarla dolu güzel bir ülke dünyanın hiçbir yerinde yok.

"TÜRKİYE'NİN GELECEĞİNDEN ÇOK UMUTLUYUM"

Birlik ve beraberliğimizi korursak bizi kimse ne bölebilir ne de parçalayabilir. Bugüne kadar çok uğraştılar dışarıdan bizi bölmek için ama başaramadılar, başaramayacaklar da. Bu cumhuriyet ilelebet yaşayacak. Türkiye çok güçlü bir ülke, bizi kimse yıkamaz. Gençlerimize çok güveniyorum, onlar cumhuriyetimizi ayakta tutup koruyacaklar. Türkiye'nin geleceğinden çok umutluyum."