Gündem

AK Partili Çelik'ten 10 ülkenin büyükelçisine tepki: Türk yargısını etkilemeye yönelik beyanatlar

AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, tutuklu olarak yargılanmaya devam eden Osman Kavala için özgürlük isteyen 10 büyükelçiliğin bu açıklamasına tepki gösterdi. Çelik, "Ülkemizde görev yapan diplomatların Türk yargısını etkilemeye yönelik beyanatları kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda'nın büyükelçilikleri, sosyal medyadan yayınladıkları açıklamada Osman Kavala'nın serbest bırakılmasını istemişti.

AK Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, tutuklu olarak yargılanmaya devam eden Osman Kavala için özgürlük isteyen 10 büyükelçiliğin bu açıklamasına tepki gösterdi. Çelik, "Ülkemizde görev yapan diplomatların Türk yargısını etkilemeye yönelik beyanatları kabul edilemez" dedi.

Çelik sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından şu ifadeleri kullandı:

“Ülkemizde görev yapan diplomatların Türk yargısını etkilemeye yönelik beyanatları kabul edilemez. Türkiye Cumhuriyeti egemen bir hukuk devletidir ve Türk yargısı bağımsızdır. Ülkemizde görev yapan diplomatların kendi ülkeleri ile ülkemiz arasındaki ilişkilere katkı yapmalarından memnuniyet duyuyoruz. Buna karşın ülkemizin egemenliği konusundaki yanlış beyanatlarını en güçlü şekilde reddediyoruz. Tüm diplomatik makamların ülkemizin egemenliğine, Türk yargısının bağımsızlığına saygı duymaları ve içişlerimize müdahaleden kaçınmaları zorunludur. Aksi bir tutum, diplomasiyle bağdaşmayan bir sorumsuzluktur."