Gündem

AK Parti Mersin milletvekilinin polislerle tartıştığı görüntüler ortaya çıktı

AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz'ın trafikte aracını durduran polislerle tartıştığı ve hakaret ettiği anların videosu ortaya çıktı. Mersin Valiliği, Yılmaz'ın polisle tartıştığı görüntülerin üzerine bir açıklama yaptı.

AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, 18 Temmuz 2021 tarihinde yoldaki vatandaşlar tarafından şikayet edildi.

Mersin Erdemli İlçesi’nde Kurban Bayramı öncesi yaşanan olayda; şikayet edilen araç iki trafik memuru tarafından durduruldu.

Milletvekili Yılmaz'ın aracını durduran polislerle tartıştığı ve hakaret ettiği anların görüntüsü ortaya çıktı.

Memurların isimlerini öğrenmeye çalışan Yılmaz'ın ardından şoförü de memurlardan kimliklerini göstermesini istedi. Yılmaz'ın aracını durduran iki polis memurunun açığa alındığı iddia edildi.

MERSİN VALİLİĞİNDEN AÇIKLAMA

Mersin Valiliği'nden, CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın sosyal medya paylaşımına ilişkin yapılan açıklamada, AK Parti Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz'ın aracını durduran polis memurları hakkında, yasal mevzuatın dışına çıktıkları gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Valilikten yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

"İlimizde bir ay önce, 18.07.2021 günü 18:30 sıralarında Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın arabasının durdurulması olayı ile ilgili olarak,

Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır’ın sosyal medya paylaşımı, olayı tamamen çarpıtmaktadır. Bahse konu olayda Mersin milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın aracı polis memurlarınca ihbar üzerine durdurulmuştur. Karayolları trafik kanununun 71. maddesi g bendinde görev ve hizmet gerekleri ve güvenlik nedenleriyle geçiş üstünlüğüne sahip araçlar sayılmıştır. Bu çerçevede milletvekilinin kullandığı araç bu kapsamda olmasına rağmen polis memurlarınca durdurulduktan ve milletvekili olduğu anlaşıldıktan sonra yarım saat bekletilmiştir. İlgili şube müdürünce sorgulamanın yanlış yapıldığı, aracın kaydının bulunduğu, bu bakımdan milletvekilinin aracının plakasının yanlış bildirildiği ihbarın yanlış olduğu söylenmesine rağmen bekletilmiş, ancak mesele il emniyet müdürüne intikal ettikten sonra çözülebilmiştir. O esnada polis memurlarının yapması gereken eğer tesbit edilen ihlal var ise tutanak tutup ilgili kurumuna göndermektir. Ancak ön tahkikattan anlaşılmıştır ki; görevli memurlar yasal mevzuatın dışına çıkmışlardır. Bunun üzerine haklarında gerekli yasal işlem başlatılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

 

Sitene Ekle