Gündem |

AK Parti Meclis Başkanı adayını belirledi! İsmail Kahraman kimdir?

İsmail Kahraman'ın görev süresinin sona ermesi nedeniyle yapılacak seçim için başvurular dün başladı. AK Parti ise Meclis Başkanlığı için Kahraman'ı yeniden aday gösterme kararı aldı. Adaylık başvuruları 16 Kasım Perşembe gece yarısı sona erecek. CHP'nin adayı İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel olurken, MHP de İstanbul Milletvekili Celal Adan'ı aday gösterme kararı almıştı. HDP'den yapılan açıklamada ise halen cezaevinde bulunan Hakkari Milletvekili Selma Irmak'ın aday gösterileceği duyurulmuştu. Peki, İsmail Kahraman kimdir ve kaç yaşında? Detaylar haberimizde...

Son dakika habere göre; Meclis Başkanı İsmail Kahraman, AK Parti'nin yeniden yeniden Meclis Başkan adayı olarak belirlendi. Meclis Başkanlığı seçiminin 20 Kasım Pazartesi yapılması bekleniyor. Başkanın ilk turda seçilememesi halinde, ikinci ve üçüncü turlar da aynı gün yapılacak. AK Parti ise Meclis Başkanlığı için Kahraman'ı yeniden aday gösterme kararı aldı. Adaylık başvuruları 16 Kasım Perşembe gece yarısı sona erecek. Peki, İsmail Kahraman kimdir ve kaç yaşında? Meclis Başkanı ne zaman seçilecek? Detaylar haberimizde...

s-b7dc0806d78adf84c0f57f7cc13692db9b21f9e8_0

TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın 26. Yasama Dönemi'nde 22 Kasım 2015'te başlayan görev süresinin 22 Kasım 2017'de sona ermesi dolayısıyla Parlamentoda seçim gerçekleştirilecek. TBMM Başkanlığı seçimi için başvurular bugün başladı. Adaylık başvuruları 16 Kasım Perşembe gece yarısı sona erecek. CHP'nin adayı İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel, MHP'nin adayı İstanbul Milletvekili Celal Adan olmuştu. Ak Parti'nin adayı ise mevcut Meclis Başkanı İsmail Kahraman oldu.
TBMM İçtüzüğüne göre, başkanlık için bir yasama döneminde 2 kez seçim yapılıyor.İlk seçilenin görev süresi 2 yıl, ikinci devre için seçilenin görev süresi ise 3 yıldı. Ancak anayasa değişikliği ile genel seçimlerin süresi 4 yıla indirildiğinden, ikinci dönem için seçilecek TBMM başkanının görev süresi 3 değil, 2 yıl olacak.

GİZLİ OYLA YAPILACAK

İçtüzük gereği adaylar, mevcut başkanın görev süresinin dolmasından 10 gün önce başlamak üzere, 5 gün içinde Başkanlık Divanına bildirilecek ve TBMM Genel Kurulu seçimin yapılacağı gün kendiliğinden toplanacak. Meclis Başkanlığı seçimi gizli oyla yapılacak.İlk iki oylamada üye tamsayısının üçte iki (367), üçüncü oylamada ise üye tamsayısının salt çoğunluğu (276) aranacak.Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılacak, dördüncü oylamada en fazla oy alan üye başkan seçilmiş olacak. Meclis başkanlığı seçimi, aday gösterme süresinin bitiminden itibaren 5 gün içinde tamamlanacak.

İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ TUR AYNI GÜNDE YAPILACAK

Buna göre TBMM Genel Kurulunda, Meclis Başkanlığı seçiminin 20 Kasım Pazartesi yapılması bekleniyor. Başkanın ilk turda seçilememesi halinde, ikinci ve üçüncü turlar da aynı gün yapılacak.

175934

İSMAİL KAHRAMAN KİMDİR?

TBMM'nin resmi sitesinde Kahraman hakkında yer alan özgeçmiş şöyle:

7 Aralık 1940'ta Rize'de doğdu. Baba adı İsmail, anne adı Hadice'dir.

Hukukçu; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi.


İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Talebe Cemiyetinde Başkanlık ve Milli Türk Talebe Birliğinde 48. Dönemde Genel Başkanlık yaptı. Birlik Vakfında Mütevelli Heyeti Başkanı oldu. Halen Birlik Vakfı Kurucular Kurulu Başkanıdır. Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfının Kurucu Üyesi olup halen Kurucular Kurulu Başkanı'dır.

Türkiye Milli Kültür Vakfının 40. yılında '40 Vakıf İnsana Vefa' programı kapsamında 'Vakıf İnsan' ödülü aldı. Yalova Üniversitesi ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi tarafından "Fahri Doktor" unvanı verildi. İstanbul Ticaret Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliğinde bulundu. İlim Yayma Vakfında Kurucu, İlim Yayma Cemiyetinde ve İş Dünyası Vakfında Yüksek İstişare Kurulu Üyesidir. Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Geliştirme Vakfı Kurucular Kurulu Başkanıdır. Sanayi ve ticaret şirketlerinde icra kurulu ve idare meclisi başkanlıklarında bulundu.

Son dakika habere göre; Meclis Başkanı İsmail Kahraman, AK Parti'nin yeniden yeniden Meclis Başkan adayı olarak belirlendi.

Kahraman'ın görev süresinin sona ermesi nedeniyle yapılacak seçim için başvurular dün başladı.

ismail-kahraman

CHP'nin adayı İzmir Milletvekili Zekeriya Temizel olurken, MHP de İstanbul Milletvekili Celal Adan'ı aday gösterme kararı almıştı. HDP'den yapılan açıklamada ise halen cezaevinde bulunan Hakkari Milletvekili Selma Irmak'ın aday gösterileceği duyurulmuştu.

AK Parti ise Meclis Başkanlığı için Kahraman'ı yeniden aday gösterme kararı aldı. Adaylık başvuruları 16 Kasım Perşembe gece yarısı sona erecek.

Meclis Başkanlığı seçiminin 20 Kasım Pazartesi yapılması bekleniyor. Başkanın ilk turda seçilememesi halinde, ikinci ve üçüncü turlar da aynı gün yapılacak.