Gündem |

Aile Bakanı'ndan 'şortlu hemşireye saldırı' açıklaması: İki kat üzüldüm

Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, tekmeci Abdullah Çakıroğlu’nun şortlu hemşireye saldırısının kıyafet tercihi nedeniyle olmasına ‘iki kat üzüldüğünü’ söyledi

AİLE ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, hemşire A.T.’nin İstanbul’da belediye otobüsünde kıyafet tercihi nedeniyle Abdullah Çakıroğlu’nun saldırısına uğramasına “insan, kadın ve bakan olarak” tepki duyduğunu ve dava açılırsa bakanlık olarak genç hemşire lehine müdahil olacaklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile dün ABD yolculuğuna çıkmadan görüştüğümüz Sayan Kaya, kendisinin de üniversite yıllarında kıyafet tercihi nedeniyle üzüntü yaşadığını, bunun “içinde bir yara” olarak kaldığını söyledi.Bakan, kıyafet tercihiyle kadına şiddet uygulanmış olmasını “asla kabul edemeyeceğini” söyledi. Bakan ayrıca, 15 Temmuz kanlı darbe girişimi sonrası toplumda oluşan beraberlik duygusunu geliştirme çabası sürerken kıyafet tercihi nedeniyle yaşanan bu şiddet olayıyla karşı karşıya kalıyor olmaya da tepki gösterdi. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın açıklamaları şöyle:

‘Çok tepki duydum’

“Olayı duyduğumda hem insan olarak hem kadın olarak hem de bir bakan olarak çok üzüldüm. Böyle bir şiddeti asla kabul edemem.”

“Düşünün ki hemşiremiz bir bayram günü nöbetçi. Mesaisi bitiyor, evine gitmek için otobüse bindiğinde başına bu saldırı geliyor. Çok tepki duydum, çok üzüldüm.”

‘Tehlikeli bir süreç’

“Bu feci saldırının kızımızın kıyafet tercihinden dolayı yapılmış olması beni daha da üzdü. Çünkü ben de geçmişte kıyafetinden dolayı üzüntü yaşamış biriyim. Üniversite sınavını dereceyle kazanmış olduğum, İstanbul’da yaşadığım ve çok istediğim halde, o dönem başörtüyle almadıkları için Boğaziçi Üniversitesi’nin Elektrik-Elektronik Bölümü’ne değil, başörtüyle öğrenci kabul eden Ankara’da Bilkent Üniversitesi’nin aynı bölümüne kayıt yaptırmıştım.”

“Kıyafetim yüzünden amacımdan engellenmiş olmak içimde bir yaradır. Hemşire Ayşegül Terzi’nin üstelik kıyafeti nedeniyle bu şiddeti görmesi bu nedenle beni iki kat üzdü.”m “İşin bir de şu boyutu var. Çok tehlikeli bir süreçten geçiyoruz. Darbe girişimi sonrası toplumda oluşan beraberlik duygusunu devamlı kılmak için çaba sarf ediyoruz. Böyle hassas bir zamanda kıyafet tercihi nedeniyle böyle bir şiddet konusuyla karşı karşıya kalmak beni ayrıca rahatsız etti.”

‘Müsamaha göstermeyiz’

“Ayrıca kadına karşı şiddet, aile içi şiddet konularında hassasiyetimiz devam ediyor. Örneğin denetimli serbestlik indirimi üzerine Kanun Hükmünde Kararname’nin hazırlığı sırasında eşe karşı şiddet, aile içi şiddet, kendini savunamayacak durumda olan kişilere fiziki ya da ruhsal şiddet uygulamış olmayı indirimden muaf tuttuk.”m “Bu konularda müsamaha gösteremeyiz. Saldırgan savcılık kararıyla yeniden yakalanmış. Hukuk müşavirimle durumu değerlendirdik, dava süreci başlayınca A.T. lehine müdahil olacağız.”

İki gelişme birden

Bakan ile bu konuşmamızın ardından iki gelişme oldu.Saldırgan tutuklama istemiyle mahkemeye çıkarıldı. Onun hemen ardından Adalet Bakanlığı yeni bir yasal değişiklik hazırlığını açıkladı. Buna göre yaralamanın hafif olmasına bakılmaksızın, kasıtlı yaralamalarda tutuklama öngörülecekti. A.T.’nin kıyafeti nedeniyle saldırıya uğraması ve sonrasındaki gelişmeler karşısında hükümetin eleştirilere kulak verip gerekli adımları hızla atması benzer başka davalara da örnek oluşturacak nitelikte.

5 doktordan geçip nasıl belge aldı

Saldırgan Abdullah Çakıroğlu özel güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu. Güvenlik görevlisi olabilmek için eğitime başlamadan sağlık raporu alması gerekiyor. Yine silah taşımak için psikiyatri, ortopedi, nöroloji, göz, KBB ve dahiliye muayenesinden geçip görevin yapılmasına engel vücut ve akıl hastalığı olmadığını raporla belgelemesi gerekiyor. Buna karşın 3 kez akıl hastanesinde yatan Çakıroğlu’nu hangi doktorların muayene edip güvenlik görevlisi olmasına onay verdiği henüz soru işareti. Savcılığın yanı sıra Sağlık Bakanlığı’nın da konuyla ilgili soruşturma açması bekleniyor. Çalıştığı güvenlik şirketinin İdari İşler Müdürü Azize Özdemir, “Çakıroğlu sigortalı çalışanımız değil. Yoğun olduğumuz dönmelerde başka firmadan kiraladığımız bir güvenlik elemanı. Silahlı güvenlik kimliği var. Ancak Çakıroğlu’nun psikolojik tedavi gördüğünü öğrendik. Silahlı güvenlik kimliği 5 uzman doktor kontrolüyle veriliyor. Bu kimliği nasıl aldı, bilmiyoruz. Yaşanan olay bizi de çok üzdü” dedi.

Hürriyet