Gündem |

Ahmet Zeki Üçok: Erdoğan'ın başına bir şey gelse ülke tepetaklak olur!

"Kaos süreci başlatıldı, birlik olmazsa TSK emir komuta zinciri içerisinde yönetime el koyacaktır” sözleri tartışma yaratan Eski Hava Kuvvetleri Komutanlığı Başsavcısı Ahmet Zeki Üçok, sözlerine açıklık getirdi.

Üçok, 'kaos süreci' olarak adlandırdığı olayların devam etmesi halinde "TSK'nın 'Amerikancı' bir darbe yapacağını" öne sürdü.

"'Kaos süreci'nden milli birlik ve beraberlikle çıkılabileceğini ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın bu birliği sağlayacak tek kişi olduğu" görüşünü savunan Üçok, "Erdoğan’ın başına bir şey gelirse 3 ay içinde bu ülke tepetaklak döner. Yine o Fethullahçılar bilmem neler hemen dışarıya çıkarlar" iddiasında bulundu.

İşte Üçok'un T24'e yaptığı o açıklamalar;

- Michael Rubin, "Doğu Perinçek ile Erdoğan arasında büyük bir savaş olacak" demişti yaklaşık bir ay evvel…

15 Temmuz’dan sonra Tayyip Erdoğan’ın arkasında en sıkı duran, onu destekleyen benimle ilgili "Erdoğan’ı tehdit ediyor" gibi abuk subuk yazılar çıktı. Buna çok alındım açıkcası. Aba altından sopa gösteriyor bilmem ne diyorlar. İnsanların anlamadığı bir şey var. Cumhurbaşkanı maazallah eceliyle ölse bile bu ülkede bundan en çok zarar görecek kişilerden biri benim. Çünkü ben inanıyorum ki Tayyip Erdoğan’ın başına bir şey gelirse 3 ay içinde bu ülke tepetaklak döner. Yine o Fethullahçılar bilmem neler hemen dışarıya çıkarlar. Ve hiç hayal edemediğimiz yepyeni bir dünya ile karşı karşıya kalırız ve bundan benden daha çok zarar görecek ikinci bir adam bile olamaz.

- Desteğiniz siyaseten bir destek mi yoksa süreç gereği mi?

Şöyle benim desteğim; demek ki siyaseten veremiyorum bir destek onu anladım bütün AK Parti'liler Twitter’da gördüğüm binlerce veya yüzlerce adam Tayyip Erdoğan’ı tehdit ettiğimi düşünüyor. O zaman bir destek verememişim. Bir de şu var yani, ben şunu çok net söylüyorum; bu sürecin altından kalkabilecek tek bir kişi var o da Tayyip Erdoğan.

- Siyaseten yaptığı hamleleri onaylıyor musunuz?

Şu ana kadar yaptığı radikal bir hamle yok aslında. Başkanlıkla ilgili bir söylemleri var ama siyaseten benim radikal olarak göreceğim şey şu olurdu; bu süreci birlik beraberlik olmadan aşamayız zaten. Yani yaşamış bir Türk olarak söylüyorum. Benim öğrenciliğim 12 Eylül’de geçti. 12 Eylül öncesinde geçti. Ben şunu görüyorum; sırf Tayyip Erdoğan’ı destekliyorum diye arkadaşlarımdan çoğunun bana söylemediği laf kalmıyor mesela. Öbür tarafta atıyorum Kılıçdaroğlu’nu geçenlerde dinlemedi diye… Ne bileyim FETÖ’cü çıkan bir tane adamı var galiba danışmanı.

- Fatih Gürsul'dan bahsediyorsunuz sanırım...

Evet. Fatih Gürsul. Ben kendisiyle ilk 18 Temmuz'da Kılıçdaroğlu'nun toplantısında karşılaştım. Kılıçdaroğlu bizleri darbe sürecini anlatalım diye çağırdı. Orada bu tuhaf iki tane adam var, biri profesör, diğeri bu. Buymuş yani ben sonra da şey yaptım. Adam diyor ki; "Sayın Genel Başkanım sakın burada darbe marbe demeyesiniz" diyor. "Bu Tayyip Erdoğan’ın iktidarını güçlendirmek için bir oyunudur" falan filan. Ben dedim ki; Sayın Kılıçdaroğlu, sakın bunlara inanıp böyle açıklamalar yapmayasınız çünkü bu Türkiye Cumhuriyeti devletine, hükümetine karşı bir darbedir. Çıkın bunu 27’sinde de söyleyin dedim. Hatırlarsan mitingleri vardı o zaman. Ve çıktı adam hakikaten öyle söyledi: “Bu bir darbedir, şöyledir böyledir, Fethullah yapmıştır.” Hatta “Fethullah'ı da ilk defa o zaman kullandı. Şimdi bu adamın bir süre sonra Fethullahçı olduğu ortaya çıktı. İki ay önce, geçen ay… Ben dedim ki, siz doğru yaptınız, arkanızdayız. Vay anam vay! Ne CHP’liliğimiz kaldı ne bir şey. Tayyip Erdoğan ile ilgili bir şey yazıyorum, ne AK Partililiğimiz kaldı ne bir şey. Bu ülkeden ciddi bir kamplaşma var. Yani bir kısım insanların gözünü Tayyip Erdoğan düşmanlığı bürümüş. Akıllarını yitirtmiş adamlar. Yani muhakeme yetenekleri kaybolmuş. Öbür taraftan bakıyorsun bir kısım Ak Partililerin bir düşmanlığı var. Ne bileyim CHP’li veya adına ne dersen ne karşı taraf düşmanlığı var. Bu ülkede eğer birlik beraberlik sağlanmazsa, böyle devam ederse, bizi ne yazık ki çok kötü günler bekliyor. Bunu da Twitter’da yazdığımda bu amaçla yazdım. Bunu da sağlayabilecek tek kişinin cumhurbaşkanı olduğunu, hatta bizim anayasamızın 104. maddesine göre de Türkiye Cumhuriyeti’nin, Türk milletinin birliğinin timsalidir, temsilcisidir cumhurbaşkanı. Anayasal olarak da böyle bir şey var. Bunu yapabilecek olan bir tek budur diye yazdım. Vay arkadaş! Ne Musa’ya yaranabildim, ne İsa’ya yaranabildim. Attığım 5 tane tweet var, 2 milyona yakın insan okumuş tweetleri, 300 bin ila 280 bin kişi bu tweetlerle ilgili yorum yapmış veya mention yapmış, tweet atmış vs. Bakıyorum iki tane grup görüyorum. Her ikisi de bana çakıyor ama çok radikal iki grup var yani. Bir Tayyip Erdoğan düşmanları var, bir Tayyip Erdoğan dostları var. Hakikaten çok bence tehlikeli bir durum.

- Bu sürecin sonunda TSK’nın emir komuta zinciri içinde bir darbe yapacağını söylediniz, bu darbe Erdoğan karşıtı mı olur yoksa Erdoğan ile birlikte mi olur?

Hayır canım.

- Amerikancı bir darbe mi olacak diyorsunuz?

Amerika’nın isteği dışında kim bir darbe yapabilir ya?

- Yani o zaman şu an TSK’daki emir komuta zincirinin hâlâ Amerikancı olduğunu söylüyorsunuz...

Söylediklerimi bütün televizyon programlarında da söyledim Sayın Cumhurbaşkanı yakalanmış olsaydı 15 Temmuz gecesi çıkacaklar “Emir komuta zinciri içinde bu darbe yapılmıştır” diyeceklerdi. Çünkü onu yapacaklardı. Bu kadar da eminim. Artı bunula ilgili somut kanıtım da var. Şöyle söyleyeyim sana; TV kameraları, Genelkurmay Başkanı’nın masası, arkasında bayraklar hazır halde buldu savcılarımız oraya gittiğinde.

Genelkurmay Başkanı’nın masası karşısına da kamerayı koymuşlar. Yani Genelkurmay Başkanı’nın var ya öyle bir tane bir tarafta Türk bayrağı bir tarafta… Onu koymuşlar bekliyorlar. Yakalansa çıkıp okuyacaktı yani.

- Net bir şekilde Amerikancı bir darbe olacak mı diyorsunuz?

Amerika’nın onayı olmadan hangi asker darbe yapabilir ki? 12 Eylül’de nasıl geldik. Kargaşa, kaos ortamı, her gün insan ölüyor… Ülkede müthiş bir iç savaş görüntüsü var. Bunu ortadan kaldırmak amacıyla silahlı kuvvetler emir komuta zinciri içinde yönetime el koyacak. Gerekçesi de bu. O yüzden de kimin iktidarına el koyuyorsun? Cumhurbaşkanının. Buradan tek çıkış var yani. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı, bütün bu insanlar etrafında birleşecekler. Bu birleşme olmadan çok zor.