Gündem

Ahmet Güneştekin'in "Hafıza Odası" sergisine saldırı!

Diyarbakır'da sanatçı Ahmet Güneştekin'in açtığı ‘Hafıza Odası’ sergisine saldırı düzenlendi! Ertuğrul Özkök'ün gala yemeğinde halay çektiği görüntülerle ses getiren sergiyi basan bir grup, Keçi Burcu’ndaki tabutlardan bazılarını surlardan aşağıya attı.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) ev sahipliği ve Pilevneli Galeri sunumuyla Diyarbakır’ın tarihi Keçi Burcu’nda 16 Ekim’de açılışı yapılan Ahmet Gümüştekin’in “Hafıza Odası” sergisine saldırı gerçekleşti.

Saldırganlar, “Amed uyuma, hafızana sahip çık” sloganları ile sergiye tepki göstererek tabut şeklindeki bazı eserleri surlardan aşağıya attı.

PKK'ya yakın Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre; saldırıyı gerçekleştiren kişiler şu açıklamalarda bulundu;

“Burada yapılan sergi değil, Kürt halkının, Amed halkının bütün değerlerine ihanettir. Sergi adı altında gösterilen tabutlar, faili meçhul cinayetlerdir. Dönemin İçişleri Bakanı Meral Akşener, bu serginin açılışına çelenk göndermiştir. Hem katledip hem de çelenklerle bunları kutlamak, açılışlarını Kürtçe şarkılarla yapmak, Kürtçenin yasak olduğu bir dönemde, insanların sırf Kürt olduğu için katledildiği bir dönemde, bu tabutları, aşağıda görülen ayakkabıları asmak, bütün Kürt halkına, bütün Kürt değerlerine ihanettir."