Magazin

Ahmet Çakır’ın Ebru Gündeş ile Sezgin Büyük'e açtığı dava reddedildi

Ahmet Çakır, “Ölmüş Bil” eserinin notalarının “Annem İçin” şarkısında kullanıldığı iddiasıyla Ebru Gündeş ve Sezgin Büyük’e tazminat davası açmıştı. Çakır'ın açtığı dava reddedildi.

Ünlü şarkıcı Ebru Gündeş’in seslendirdiği, söz ve bestesinin Sezgin Büyük’e ait olan “Annem İçin” şarkısının “Ölmüş Bil” isimli eseriyle benzer olduğu iddiasıyla Ahmet Çakır 3 yıl önce 50 bin liralık tazminat davası açmıştı.


Hürriyet'te yer alan habere göre; Çakır, Gündeş ile Büyük’ün eseri kendisinden izin almadan kullandığını, mali ve manevi haklarının zarara uğradığını iddia etmişti. Mahkemeye değişik tarihlerde ulaşan iki bilirkişi raporunda da Ahmet Çakır’ın haklı olduğu yönünde görüş bildirilmişti. Bilirkişi, Çakır’ın eserinin izinsiz kullanım bedelinin 7 bin 500 lira olabileceğini belirtmişti. İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde 3 yıldır devam eden davanın karar duruşmasına her iki tarafın da avukatı katıldı.

MAHKEME DAVAYI REDDETTİ

Davalı Ebru Güneş’in avukatı, “Müvekkil yönünden husumet yokluğu nedeniyle davanın reddine karar verilmesini talep ediyoruz. Söz konusu dava 10 yıllık zaman aşımına uğramıştır” dedi. Kararını açıklayan mahkeme, Ahmet Çakır’ın davasını reddetti.