Spor

Ahmet Ağaoğlu: 3 transfer gerçekleşti, dördüncüsünü bu hafta sonuna kadar açıklayacağız

Trabzonspor'un toplam borcu 31 Mart 2021 tarihi itibariyle 1 milyar 192 bin 419 bin TL olarak açıklandı. Bordo-Mavililer'de başkan Ahmet Ağaoğlu, Gervinho, Bruno Peres ve Marek Hamsik'ten sonra 4. transferi de hafta sonu açıklayacaklarını söyledi.

Trabzonspor Kulübü Olağan Divan Genel Kurulu Toplantısı, koronavirüs tedbirleri kapsamında Kadir Özcan Tesisleri Nizamettin Algan Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya TFF Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Hacıkerimoğlu, Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu ve beraberindeki yöneticilerin yanı sıra kurul üyeleri, eski yönetici ve bazı futbolcular da katıldı. Genel Kurul'da Bordo-Mavili kulübün toplam borcu 31 Mart 2021 tarihi itibariyle 1 milyar 192 bin 419 bin TL olarak açıklandı.

Denetim Kurulu'nun açıkladığı mali raporların ardından kürsüye çıkan Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, pandemi nedeniyle kulüplerin yüzde 70 gelir kaybına uğradığı süreçte borç artışını yüzde 30’larda tutmayı başardıklarını söyledi. 

Ağaoğlu, "900 milyon TL borçla aldığımız ekonomi yüzde 80 harcaması Euro olan kulübün net borcu 1.2 milyar civarında. Türk Lirası bazında neredeyse yüzde 30 artış, senelik yüzde 10 artışla borcu frenlemeyi başardık. Son iki sene içerisinde gelirlerimizin yüzde 70 oranında azaldığı bir süreçte bu limitler içerisinde tutmayı başardık. Eleştiriler yapılırken içinde bulunduğumuz ekonomik ve sosyal şartların gerçekleri göz önünde bulundurularak yapılırsa o zaman çok daha sağlıklı bir şekilde değerlendirme imkanına sahip oluruz" dedi. 4. TRANSFERİ DE YAKINDA AÇIKLAYACAĞIZ

Teknik direktör Abdullah Avcı’nın 5 mevki için transfer talebinde bulunduğunu aktaran Ağaoğlu, şöyle devam etti:

"Neredeyse her mevkide 3-4 oyuncunun ismi bize ulaştı. Ekonomik değerlendirmeleri yapıldıktan sonra kulübün ekonomik imkanları dahilinde 3 transfer gerçekleşti. 4’üncüsünü bu hafta sonuna kadar ya da gelecek hafta içerisinde paylaşmış olacağız. Diğer iki isimle temaslarımız devam ediyor ancak federasyonun almış olduğu 8+3 kuralı önümüzdeki sene de 7+4 ve takip eden sezon 6+5 kuralı bizim bütün hesaplarımızı ciddi şekilde değiştirdi.

Yabancı kuralı netleştikten sonra 19 yaşındaki bir oyuncuya talip olduk, 3 milyon 500 bin Euro istediler. Kurala göre değerlendirmemizi yeniden yapacağız. Ama görünen o ki dördüncü transferimizin ardından önümüzdeki süreç içerisinde 1 ya da 2 yabancı transfer daha sonra ülke içi yerli transfere yönelmek gibi bir zorunlulukla karşı karşıyayız."

KESİNLEŞMİŞ BİR ŞİKE VAR, TARTIŞILACAK HİÇBİR TARAFI YOK

Ahmet Ağaoğlu, 2010-11 sürecine ilişkin olarak ise “Ülkede insanların hala anlamakta zorlandığı ya da anlamak istemediği bir şey var. Sportif ceza ile hukuk mahkemelerinin verdiği ceza farklıdır. Futbol maçı esnasında sert müdahale ile rakibin ayağını kırarsınız, 3-4 maç ceza alırsınız. Bu sportif cezadır. Sokakta birinin ayağını kırarsınız belki 3-5 yıl ceza alırsınız. 2010-11 yılında sportif suç işlenmiştir. Cezası da UEFA tarafından verilmiştir. İnsanlar hala anlamıyorsa UEFA’nın 2011 yılında yayınladığı bültene baksınlar. Bulmakta zorlanan varsa bende var, kendilerine veririm. Bu konunun Trabzonspor tarafından tartışılacak hiçbir tarafı yoktur. Kesinleşmiş bir şike vardır. Cezası da UEFA tarafından verilmiş, CAS ve İsviçre Federal Mahkemesi tarafından onaylanmıştır. Ceza tarafını konuşuyorlarsa o farklı bir şey. Onun cevabını da Divan Başkanımız zaten verdi” diyerek açıklamalarını tamamladı. 

Günün Videosu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, altın madalyası boynunda milli sporcuyu telefonla arayarak tebrik etti. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Erdoğan'la yeni olimpiyat efsanemizi telefonda buluşturdu. Rio 2016'da madalyayı kaçıran Mete Gazoz'un 5 yıl önceki Twitter paylaşımı gündem oldu. Milli sporcu madalya sözünü tuttu.