Ağaoğlu’ndan “B(odrum) Planı”

“Avrupa’nın En Büyük Yaşam Projesi”ni hayata geçirecek Ali Ağaoğlu, yatırımcılara seslendi:“Paranızı biriktirin, beni bekleyin”

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Ortaköy’deki köşkünde, basın mensuplarıyla düzenlenen sohbet toplantısında, Bodrum projesi başta olmak üzere devam eden yatırımları ve gayrimenkul sektörüne ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Bodrum’un en büyük arazisinde, 12 milyon metrekarelik bir alanda dünyanın ilgisini çekecek bir proje geliştirdiklerini belirten Ali Ağaoğlu, “yaz kış yaşam” fikrinden yola çıkılarak hazırlanan projenin içerisinde, botanik parkı, hobi bahçeleri, golf sahaları, oteller, rezidanslar, villalar, okul, ofisler, ticari alanlar, fuar alanı, teknopark, sağlık tesisleri ile çeşitli rekreasyon alanlarının yer alacağını kaydetti.

İSTEYEN HERKESİN BODRUM’DA EVİ OLACAK

 Bodrum’da eşsiz bir projeye imza atacaklarını belirten Ali Ağaoğlu, şunları söyledi:

“Bodrum projemiz için uzun yıllardır çalışıyoruz. Pazar araştırmalarımız ve tüketici beklentileri doğrultusunda projemizde değişiklikler yapıyoruz. Yaz kış yaşanacak her ihtiyacın bir arada bulunduğu muhteşem bir projeyi erişebilir fiyatlardan sunacağız. Projemizi henüz lanse etmeden hatta ön talep toplamaya başlamadan yurtiçi ve yurtdışından çok olumlu geri dönüşler alıyoruz. Geçmiş projelerimizde olduğu gibi yoğun ilgiyle karşılaşacağımızı düşündüğümüz Bodrum projemizde kolay ulaşılabilir lüks bir yaşam alanı kurguluyoruz.”

Ağaoğlu’ndan “B(odrum) Planı”

MİLYON DOLAR ÖDEMEYE GEREK YOK

Milyon dolarlar ödemeden Bodrum gibi eşsiz bir lokasyonda lüks bir yaşam alanını hayata geçireceklerini belirten Ali Ağaoğlu, şöyle devam etti:

“Ağaoğlu Şirketler Grubu olarak bugüne kadar birçok referans proje geliştirdik. Gerek oturumcular gerekse yatırımcıların olumlu geri dönüşleri ile her gün kendimizi yeniliyoruz. Bodrum projesi de, Ağaoğlu’nun imza projelerinden biri olacak. İçerisinde botanik park, hobi bahçeleri, okul, kreş gibi ünitelerin yer alacağı ayrıcalıklı bir yaşam alanı inşa edeceğiz. Türk Lirası ile satış yapacağız. Vatandaşlarımıza ‘paranızı biriktirin, beni bekleyin’ diyorum.”

LİDER OLMANIN BEDELİ, DEDİKODULARIN CİDDİYE ALINACAK TARAFI YOK

Gayrimenkul sektörü hakkında da değerlendirmelerde bulunan Ali Ağaoğlu, son dönemde sektörle ilgili birçok spekülasyon oluşturulduğuna dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Açıkçası kasıtlı bir şekilde olumsuz haberler yapılıyor. Gayrimenkul, 250 sektörle ilişkisi olan ve ekonomiye ciddi katkı sağlayan en önemli sektörlerin başında geliyor. Sadece Türkiye’de değil tüm ülkelerde gayrimenkul ekonominin can damarları arasında yer alıyor. Üzerimize oynanan oyunlara inat yatırım yapmaya, istihdam sağlamaya devam ediyoruz. 2050 yılında nüfusumuz 95 milyona ulaşacak. Sadece bu veri bile bu alanda ihtiyaç olduğunu gösteren en önemli göstergedir. Gayrimenkul daha uzun yıllar kazandıran bir yatırım aracı olacak. Ağaoğlu Şirketler Grubu olarak yaklaşık 40 yıllık tecrübemizle nitelikli projeler geliştirmeye ve vatandaşlarımızın daha iyi koşullarda yaşayabileceği ve en önemlisi erişebilir fiyatlarla yaşam alanları sunuyoruz.”

 “MALIMIN YÜZDE 10’U KADAR BORCUM YOK”

 Türkiye’ye her zaman güvendiğini belirten Ali Ağaoğlu, “Açık söylüyorum; yurtdışında benim 1 liram yoktur. Tüm varlığımla buradayım. Moda deyimiyle yüzde 100 yerli ve milli bir adamım. Eğer Türkiye’ye bir katkım olursa bundan memnun olurum. Bu saatten sonra benim 3 lira, 5 lira daha fazla param olsa ne olur. Her şey ortada, Belki şu anda sektörde en güçlü bilançoya sahip olan firmalardan biriyiz. Şahsi bilançolarım dışında 17 milyar liralık varlığımız var. Malımın yüzde 10’u kadar borcumuz yok. 18 enerji şirketimiz var. Kısa süre içerisinde oğlumun katı atıktan enerji üreten santralini de devreye sokacağız. Yenilenebilir enerjiye yatırımlarımız devam edecek.” diye konuştu.

Ağaoğlu’ndan “B(odrum) Planı” - Resim : 2

 SERMAYE AÇISINDAN TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ VE KÖKLÜ KURUMLARININ BAŞINDA GELİYORUZ 

Ağaoğlu Şirketler Grubu olarak 1981 yılından itibaren her krizden daha güçlü çıkmayı başardıklarını anlatan Ali Ağaoğlu, şöyle devam etti:

 “Son dönemde sosyal medyadaki trol hesaplarda ‘Ağaoğlu batıyor’ haberlerine rastlar olduk. Bu tür haberleri ben hiç ciddiye almıyorum. Ağaoğlu Şirketler Grubu olarak sermaye açısından Türkiye’nin en güçlü ve köklü kurumlarının başında geliyoruz. Aslında bu tür haberlerin neden yayıldığını da biliyorum. Ağaoğlu, gayrimenkulün lider markasıdır. Bizimle ilgili çıkarılan bu tür haberler ile sektöre zarar verilmek isteniyor. Maslak 1453 projemizde satılacak konutumuz kalmadı. Çekmeköy projemizde ise tahminimizin üzerinde talep gördük. Projenin inşaatı devam ediyor. Dairelerin yarısından fazlası satıldı. Türkiye’nin en stratejik projelerinden olan Uluslararası İstanbul Finans Merkezi projesini biz üstlendik. Hükümetin açıkladığı 100 günlük eylem planında en önemli başlıklardan biri… Şimdi ise Bodrum’da 12 milyon metrekarelik alanda Avrupa’nın en büyük yaşam projesini hayata geçiriyoruz. Böylesine önemli işlere imza atan bir marka olarak yaratılmak istenen olumsuz algıyı doğal karşılıyorum.”

 KRİZ SÖYLENTİLERİNE BAĞIŞIKLIK KAZANDIK

 Ülke olarak son yıllarda birçok problemi halkımızın iradesi ve güçlü hükümetin kararlı tutumu ile aştıklarını belirten Ali Ağaoğlu, şu görüşleri dile getirdi:

 “Globalleşen dünyada gerek kamu gerekse özel sektör olarak bölgemiz başta olmak üzere yaşanan ticari ve siyasi gelişmeler ister istemez etki yapıyor. Dünyanın en büyük ekonomisi ve süper gücünün bile kemer sıktığı, dünyada ticaret savaşlarının yaşandığı, AB ve Çin’e yaptırım uygulandığı bu dönemde, biz Türkiye’de kamu ve özel sektör olarak dev projelere imza atıyoruz. İnanın son yıllarda ülke olarak üzerimize oynanan oyunları dünyanın en gelişmiş ülkeleri bile bu şekilde aşamazdı. Gayrimenkulün potansiyelini dikkate aldığımızda daha alınacak çok yol olduğunu düşünüyorum. Elbette her sektörde olduğu gibi çürük elmaların ayıklanacağı dönemler yaşayacağız ama bunu olumsuzluk olarak değil tam tersi işini doğru yapanların hizmet sunabileceği bir yarış olarak düşünmek gerekiyor.”

 “GEÇEN PAZAR EVİMDE ROUBİNİ’Yİ MİSAFİR ETTİM”

 Son olaylardan Türkiye’nin güçlenerek çıkacağına inandığını belirten Ali Ağaoğlu, şunları söyledi:

 “Bundan birkaç ay önce dünyanın en büyük şirketlerinden birisinin CEO’sunu evimde ağırladım. İsviçre kökenli bir firma ama CEO İspanyol… “Türkiye gelecek 10 yılda Avrupa’nın yıldızı olacak’ dedi. Bunu inanarak, gerekçelerini açıklayarak söyledi. Yine geçen Pazar günü dünyanın en önemli ekonomistlerinden “kahin”denilen Nouriel Roubini’yi misafir ettim. Pazar günü burada beraberdik. Dünyada ne olup bittiğini de takip ediyorum. Türkiye’nin önünün açık olduğunu görüyorum. Bunu bizim dışımızda Roubini gibi insanlar da söylüyor. Oturup ağlamayacağız, oturup beklemeyeceğiz. Ekonomimize katma değer yaratma konusunda elimizden geleni yapacağız.”

 Son günlerde artan faiz oranlarıyla ilgili görüşlerini de paylaşan Ali Ağaoğlu, “Yatırımcı faiz ile kazanç sağladığını düşünüyor ama sermayesinin eridiğinin farkına varamıyor. Gayrimenkul ise her daim kazandıran, reel getirisi olan en değerli emtiaların başında geliyor. Akıllı yatırımcılar ise kira getirisi ile ciddi kazanımlar elde ediyor. İnsanoğlunun en temel ihtiyaçlarından biri barınmadır. Bu sebepten dolayı gayrimenkul geçmişte olduğu gibi gelecekte de gelişmeye ve talep görmeye devam edecektir” dedi.

 

Ağaoğlu’ndan “B(odrum) Planı” ile ilgili etiketler Ali Ağaoğlu faiz proje