Gündem |

AFP duyurdu: İşte Türklerin koronavirüse karşı 'gizli silahı'

Dünyanın en eski haber ajansı Fransız Agence France-Presse(AFP), bir haberinde Türkiye'de ilk koronavirüs vakasının duyurulmasından sonra mağazalarda oluşan kolonya kuyruklarına değindi. AFP, kolonyanın "gizli silah" haline geldiğini yazdı.

AFP haber ajansı, Türkiye'de kolonyanın koronavirüs salgınıyla mücadelede "gizli silah" haline geldiğini yazdı.

ELLERİ VE YÜZÜ TEMİZ TUTUYOR

AFP, yüksek derecede alkol içerdiği için pek çok Türk’ün kolonyayla ellerini ve yüzlerini temiz tutmaya çalıştığını ve böylece virüse yakalanma riskini önlemeyi amaçladığını yazdı.

STOKLAR TÜKENDİ

Türkiye'de ilk resmi koronavirüs vakasının duyurulmasından sonra pek çok mağazada kolonya kuyrukları oluştuğunu aktaran AFP, salgının yayılmasıyla artık pek çok yerde kolonya stoklarının tükendiğini belirtti.

ON BİNLERCE SİPARİŞ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın ‘kolonyanın el dezenfektanı olarak kullanılabileceği’ açıklamasının ardından kolonyaya talebin daha da arttığı kaydedildi.

Türkiye’nin önde gelen kolonya üreticilerinden Eyüp Sabri Tuncer ile de görüşen AFP, firmanın geçen haftalarda on binlerce sipariş aldığını aktardı.NE OLMUŞTU?

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkan koronavirüs (corona virus) kısa sürede dünyaya yayılarak, binlerce kişinin yaşamını yitirmesine neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü’nün ‘pandemi’ (küresel salgın) ilan ettiği koronavirüs Türkiye’de de görülürken, 37 kişi yaşamını yitirdi.