Gündem |

Afganlı adamı parçalara ayıran caniye 18 yıl

Eskişehir'de Afganistanlı Malik Gülen'i parçalara ayırıp iki valize koyan cani Beitollah Tatlıdil'in davası bugün görüldü. Davada katil Tatlıdil, 18 yıl hapse mahkum edildi.

Eskişehir'de temmuz ayında meydana gelen cinayetin ilk davası bugün görüldü. 

CESET BAVULLAR İÇİNDE BULUNMUŞTU

Odunpazarı ilçesine bağlı Erenköy Mahallesi Bozkaya sokaktaki bir evin bahçesinde geçen Temmuz ayında Afganistan uyruklu Malik Gülen'in parçalara ayrılmış ve bavullara konulmuş cesedi bulundu.

ZANLI TUTUKLANDI

Olayla ilgili soruşturma başlatan Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri katil zanlısının Afganistan uyruklu Beitollah Tatlıdil olduğunu belirledi. Yapılan çalışmaların ardından yakalanan Tatlıdil, çıkarıldığı mahkemece ‘canavarca hisle, kasten öldürme’ suçundan tutuklandı.

Eskişehir Cumhuriyet Savcılığı, soruşturması tamamlanan Beitollah Tatlıdil hakkında Eskişehir 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle dava açtı. 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşmasında tutuklu sanık Afganistanlı Beitollah Tatlıdil, öldürülen Malik Gülen'in yakınları ile avukatları katıldı.

KATİLİN MÜEBBET CEZASI KALDIRILDI

Tanık ifadelerinin ardından Eskişehir 3’ncü Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, sanık Afganistanlı Beitollah Tatlıdil’e önce müebbet hapis cezası verirken, bu cezaya ‘haksız tahrik indirimi’ uygulayıp 18 yıla düşürdü.

"ÇOK PİŞMANIM ŞAŞKINLIKTAN CESEDİ ORTADAN KALDIRAMADIM"

Sanık Tatlıdil, mahkemede kendisini çok pişman olduğunu belirtti. Ayrıca katil işlediği cinayeti de soğukkanlılıkla anlattı.

Türkiye’ye kaçak yollardan geldiği için Afganistan’da yaşayan ailesine Malik Güven üzerinden para gönderdiğini anlatan Tatlıdil, 500 dolar para gönderdiğinde 300 dolar komisyon aldığını söyledi.

Sanık Tatlıdil, “Afganistan’dan kaçak olarak Türkiye’ye gelip 5,5 yıl önce Eskişehir’e taşındım. Kaçak olarak yaşadığım için aileme yasal yollardan para gönderemiyordum. Afganistan’dan tanıdığım Malik’e para verip aileme göndermesini sağlıyordum. Ancak benden örneğin 500 dolar üzerinden 300 dolar komisyon alıyordu. Malik beni telefonla aradı, ablamın evine gittik. Ablamı evden gönderdim. Yalnız kaldığımızda aldığı komisyon üzerinden tartışma çıktı. Bana saldırdı, ben de kendimi korudum. Evde bulduğum ve sonradan satır olduğunu anladığım cisimle kendimi korurken ona vurdum. Yaralandı ve bayıldı. Panikle ne yapacağımı şaşırdım, kablo ile boğdum. Sonra evin kömürlüğüne indirip cesedi gizledim. Kırşehir’de arkadaşımın yanına gidip 3 gün kaldım. Eskişehir’e döndüğümde cesedi kimse fark etmemişti. Malik’in ailesi terörist olduğu için beni öldüreceklerinden korktum ve cesedi yok etmeye karar verdim. Parçalara ayırıp bavullara koydum. Bu olaydan dolayı çok pişmanım, korkudan ve şaşkınlıktan cesedi de ortadan kaldıramadım.” dedi.