Gündem

Adalet Bakanı Gül: 'Kasetlerle geleni ciddiye almıyoruz'

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Osman Kavala, Selahattin Demirtaş ve Ahmet Altan'a ilişkin kararlarını hatırlatıp "HSK Başkanlığını yapıyorsan bu yanlış giden düzene bir çomak sokmayacak mısın?" sözlerine" tek cümle ile yanıt verdi. "Koltuğu için kolunun altında kasetlerle gelen birinin bizlere söyleyeceği lafların hiçbirisini ciddiye almıyoruz" dedi. Gül, AYM kararına yerel mahkemenin uymaması hakkındaysa "AYM kararları bağlayıcıdır" ifadesini kullandı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, Enis Berberoğlu'nun yeniden yargılanma talebinin reddedilmesine yönelik yerel mahkeme kararlarına ve Selahattin Demirtaş, Ahmet Altan, Osman Kavala konusunda eleştirilerde bulunmuştu.

Kılıçdaroğlu "Eğer devlette adalet yoksa o zaman devlet de yoktur. Müyesser Yıldız aylardır hapiste. 'Devletin sırlarını ifşa etti'. Ne için? Yazı yazdığı için. Yazılar nerede? Hala yayımlanıyor. Girin internet sitesine görebilirsiniz. Hangi sır? Selahattin Demirtaş beraat eder başka bir dosya, beraat eder başka bir dosya; içeride. Ahmet Altan yıllardır içeride. O da tahliye edildi, tekrar içeri alındı. Osman Kavala aynı şekilde, peki sen adalet bakanıysan, adalet kurumu sana bir şekilde bağlı ise, Hakimler ve Savcılar Kurulu Başkanlığını yapıyorsan bu yanlış giden düzene bir çomak sokmayacak mısın? 'Burada bir şeyler yanlış gidiyor arkadaş' demeyecek misin? Ayrıca yasaların sana verdiği bir yetki de var. Kamu yararına belirli kararları bozabiliyorsun. 'Tekrar görüş' diyebiliyorsun; ama onu yapmıyor, yapmak istemiyor." diye konuşmuştu.

Bu konuda HSK başkanı olarak müdahalede bulunmadığını ileri sürdüğünü Adalet Bakanı'na  "Bu yanlış giden düzene bir çomak sokmayacak mısın?" diye seslenen Kılıçdaroğlu'na Gül'den yanıt verdi.

GÜL: KABUL ETMİYORUZ, CİDDİYE ALMIYORUZ

Bakan Gül, ’Nöbetçi Bakan’ uygulaması kapsamında bulunduğu TBMM’de milletvekilleriyle bir araya geldi.

Burada gazetecilerin sorularını cevaplayan Gül, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun, Anayasa Mahkemesi’nin Enis Berberoğlu hakkında verdiği, ’hak ihlali’ kararı çerçevesindeki tartışmalara ilişkin, yargı süreci devam ederken Adalet Bakanı olarak yorum yapmasının uygun düşmeyeceğini vurguladı.

Gül, "Hukukçu olarak da böyle bir prensibimiz yok. Biz hakim savcı değiliz. Dolayısıyla bir Adalet Bakanı’nın, yürütmenin mensubu olan birinin, yargıda olan bir konu ile ilgili süreç devam ederken görüş ihsan etmesi hukuk devleti ile bağdaşmaz. Bu prensibi koruyacağım ama, AYM kararları bağlayıcıdır, kararları bellidir. Bunun değerlendirmesini mahkemeler yapacaktır. Hukuk devletinde demokrasi kurum ve kurallarla yürür. Bireysel başvuru hakkını AK Parti getirdi. Hukuk kişilere göre değil, Anayasa ve kanuna göre davranır. AYM kararını beğenirsiniz, beğenmezsiniz ama bağlayıcı olduğu konusunda hiçbir şüphe yok" diye konuştu.

Bakan Gül, Kılıçdaroğlu’nun bu konuda kendisiyle ilgili eleştirilerine ilişkin de, "Koltuğu için kolunun altında kasetlerle gelen birinin bizlere söyleyeceği lafların hiçbirisini kabul etmiyoruz, ciddiye almıyoruz. Biz yürüyen bir dava ile ilgili hakim, savcının amiri değiliz. Bizde hakim savcı cübbesi yok. Sayın Kılıçdaroğlu’nda varsa bilemem. Türkiye’de sadece yargısal yetkiyi hakimler ve savcılar kullanır. Sayın Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’de özlediği bazı tablolar varsa onu bilemem. Hukuk kendi sistemi içerisinde devam eden, yürüyen bir süreçtir" sözleri ile yanıt verdi.