Gündem |

ABD'ye insanlık dersi! İki ülkenin gündemindeki iki fotoğraf...

ABD, George Floyd isimli siyahi adamın polis tarafından öldürülmesiyle çalkalanırken, Türkiye'de çekilen ders niteliğinde bir fotoğraf ülkenin gündemine oturdu. Tokat'ta polis tarafından sırtında taşınan kadının görüntüsü, sosyal medyada paylaşılarak ABD polisi ile Türk polisi arasındaki farka vurgu yapıldı.

İçerik: SuperHaber
İçerik: SuperHaber

ABD'nin Minnepolis şehrinde George Floyd isimli siyahi vatandaşın polis tarafından öldürülmesi ülkeyi ayaklandırdı.

Ülkede yüzlerce kişinin katıldığı protestolar düzenlenirken, marketler yağmalandı ve dükkanlar ateşe verildi.

 Dünya tüm bu olaylarla çalkalanırken, Türkiye'den yürek ısıtan bir kare sosyal medyanın gündemine oturdu.

 'BU FOTOĞRAF HER ŞEYE BEDEL'

Tokat'ta evinde ayağından sakatlanan yaşlı bir kadının polis tarafından sırtıda taşındığı fotoğraf, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 'Bu fotoğraf her şeye bedel' notuyla paylaşıldı.

Yan yana konan iki fotoğraf, sosyal medyada paylaşılarak ABD polisi ile Türk polisi arasındaki farka vurgu yapıldı.


NE OLMUŞTU?

Bir iş yeri sahibinin 'sahtecilik' şikayeti üzerine eşkal benzerliği şüphesiyle gözaltına alınmak istenen Floyd'u polisin yere yatırarak diziyle dakikalarca boynuna bastırmıştı. Floyd, dakikalar boyunca defalarca "Lütfen, nefes alamıyorum, lütfen" şeklinde yalvarmıştı.

Bir süre sonra yerde hareketsiz kalan Floyd, daha sonra gelen acil sağlık ekipleri tarafından ambulansa alınarak hastaneye kaldırılmış ancak kısa süre sonra kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği bildirilmişti. Olayın ardından polislerin işine son verilmişti.