Gündem |

Abdullah Ağar: Ermenistan yine Türk F-16'larının bulunduğu kenti seçti!

Güvenlik ve strateji uzmanı Abdullah Ağar, Ermenistan'ın dün gece sivilleri vurarak katliam yapmasını 'İnsanlık dışı, savaş suçu' olarak niteledi. Ağar F-16 Türk savaş uçaklarının Gence'de olduğunu belirterek "Ermenistan bizim F-16'larımızı vursaydı ne olacaktı? Ermenistan savaşın boyutunu değiştirmek istiyor" diye konuştu.

Ermenistan'ın dün gece sınırdan kilometre uzaklıktaki Gence kentini Scud füzeleri ile vurmasından sonra ikisi çocuk 13 Azerbaycanlı öldü, 40 kişi de yaralandı. Saldırı başta Türkiye olmak üzere tüm dünyada sivillere yönelik bir katliam büyük tepki çekti.

 HaberTürk TV'ye konuşan güvenlik ve strateji uzmanı Abdullah Ağar, Ermenistan'ın 'insanlık suçu' saldrırısının arkasındaki planını açıkladı. Ağar Ermenistan'ın savaşın boyutunu değiştirmek istediğini söyledi ve Türk savaş uçaklarının bulunduğu Gence kentine saldırmasının manidar olduğununun altını çizdi.

TÜRK F-16'LARI VURULSAYDI NE OLACAKTI?

Ağar şunları söyledi;

"Son derece soğukkanlı olmak gerek. Atılan yanlış bir adım Azerbaycan'ı haklı olduğu halde aleyhine bir duruma dönüşebilir. Aynı şeyi Türkiye'ye de yapıyor. F-16'larımız Gence'de. Bizim F-16'larımızı vursaydı ne olacaktı?

Savaşın şuurunu, boyutunu değiştirmek istiyor. Diğer ülkelerin de savaşa müdahil olmasını istiyor.

Ermenistan Azerbaycan ordusuna karşı güçsüz, ama tüm haksızlığına rağmen bunu yapıyor. Savaşın aktörlerini değiştirmeye çalışıyor.

 AZERBAYCAN'A SOĞUKKANLILIK ÇAĞRISI

Azerbaycan'ı baskı altına almaya çalışıyor, öfkesinin esiri olmuş bir halk, bir lider hata yapar. Siz bu kadar masum kaybedersiniz kimse görmez çıkar bir Ermeni ölür bütün dünya bağırır. Bu tür kirli bir savaş bu.

Son derece soğukkanlı davranmak gerek, kendi istediğimiz yerde, kendi istediğimiz şekilde bunun hesabı sorulmalı. İntikam soğuk yenen bir yemektir. Bunun tepkisinin çok iyi bir zamanlama ile yapılması gerek."