ABD'nin enflasyon verilerini açıklaması sonrası büyük kayıp: Zenginlerin 93 milyar doları buhar oldu

ABD'de enflasyonun beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ve FED'in faizi artıracağı yönündeki beklentiler piyasalarda deprem etkisine neden oldu. ABD borsalarında yaşanan sert düşüşle birlikte zenginlerin 93 milyar doları buhar oldu. Dünyanın en zengin iş adamların servetindeki en sert düşüş 9,8 milyar dolarla Amazon'un sahibi Jeff Bezos'tan geldi.

ABD'de enflasyonun tahminlerin üzerinde gelmesi ve Fed'in daha agresif faiz artışları yapacağı beklentisiyle ABD Borsalarında dün yaşanan sert düşüş, milyarderlerin servetinin erimesinde etkili oldu.

Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'un serveti 9,8 milyar dolar, Tesla CEO'su Elon Musk'ın serveti 8,4 milyar dolar azaldı. Mark Zuckerberg, Larry Page, Sergey Brin ve Steve Ballmer'in de servetleri 4'er milyar dolardan fazla geriledi. En zenginler listesinde yer alan Warren Buffett ve Bill Gates'in serveti de sırasıyla 3,4 milyar dolar ve 2,8 milyar dolar azaldı.

Dün ABD'de S&P 500 Endeksi yüzde 4,4 ile Haziran 2020'den beri en büyük düşüşü kaydederken teknoloji ağırlıklı Nasdaq borsası yüzde 5,5 düşmüştü.

Fed Başkanı Jerome Powell'ın geçen ay yaptığı 8 dakikalık konuşma da ABD'li milyarderlerin servetinin 78 milyar dolar erimesine neden olmuştu.

Dünyanın en zengin 500 kişisinin serveti yıl başından bu yana yaklaşık 1,2 trilyon dolar eridi.

ABD'nin enflasyon verilerini açıklaması sonrası büyük kayıp: Zenginlerin 93 milyar doları buhar oldu ile ilgili etiketler Jeff Bezos ABD enflasyon zengin servet borsa