ABD'li başpiskopostan skandal sözler: Türkiye'nin KKTC'deki askeri varlığından rahatsız oldu

ABD Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Ioannis Lambriniadis'ten Türkiye'ye yönelik skandal sözler söyledi. Türkiye'nin KKTC'deki askeri varlığından rahatsız olan Lambriniadis, 'Birleşik Kıbrıs' söylemini savunarak Türk askerlerinin çekilmesi gerektiğini iddia etti. Lambriniadis'in gelecekte Fener Rum Patriği olabileceği konuşuluyor.

Türkiye'nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ndeki (KKTC) askeri varlığı, Amerika Ortodoks Kilisesi Başpiskoposu Elpidophoros'u (Ioannis Lambriniadis) rahatsız etti.

New York'ta Kıbrıs Amerikan Örgütleri Federasyonu'nun programında konuşan Elpidophoros, şu sözleri sarf etti:

"Kıbrıs'ımızın kurtuluş ve birleşik, müreffeh bir Kıbrıs hedefimize ulaşana kadar mücadelemizi asla bırakmayacağız."

"TÜRK ASKERİ KIBRIS'TAN ÇEKİLMELİ" MESAJI

Barış için Ada'ya giden Türk askerinin varlığını "işgal" şeklinde tanımlayan Elpidophoros, Kıbrıs Adası'ndaki Türk askeri varlığının sona erdirilmesini isteyerek, "Hepimiz Kıbrıs için adalet ve barış istiyoruz. Bu nedenle, Türk askerinin, Kıbrıs Adası'nın yasadışı işgalini durdurmasını istemekten asla vazgeçmeyeceğiz. Bu sonuca ulaşana kadar çalışmayı asla bırakamayız. Birlik galip gelmeli" şeklinde konuştu.

Amerika Başpiskoposu, daha önce yaptığı bir açıklamada, "Türkiye'nin Yunanistan ve Kıbrıs'a yönelik 'saldırgan' tutumundan kaygı duyuyoruz" ifadesini kullanmıştı.

Elpidophoros, Ayasofya'nın yeniden camiye dönüştürülmesinden endişe duyduğunu da dile getirmişti.

GELECEİN FENER RUM PATRİĞİ OLABİLİR

28 Kasım 1967'de İstanbul Bakırköy'de doğan Ioannis Lambriniadis, geleceğin İstanbul Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi Başpiskoposu olarak gösteriliyor.

Dünyanın en güçlü ve etkin Rum Ortodoks Patrikhanesi olan İstanbul Patrikliği, bir Rum Ortodoks Başpiskoposu'nun gelebileceği en yüksek makam.

Fener Rum Patrikliği'nin başında şu anda Bartholomeos bulunuyor.

ABD'li başpiskopostan skandal sözler: Türkiye'nin KKTC'deki askeri varlığından rahatsız oldu ile ilgili etiketler ABD Türkiye Kıbrıs asker KKTC Ioannis Lambriniadis Elpidophoros