Gündem

ABD'li antropologlardan ilgi çeken 'Zikreden derviş' araştırması!

Dünyaca ünlü iki ABD vatandaşı antropolog Türkiye'ye gelerek semazenler üzerinde bir araştırma gerçekleştirdi. Antropologların araştırması sonucunda dervişler zikretmeye başladıktan bir süre sonra kalpleri 'tek bir insan kalbi gibi' aynı anda atmaya başlıyor. Bu dikkat çeken araştırma Yahudi din adamları üzerinde büyük etki bıraktı.

İki antropolog, İslam inancının mistik bir boyutu olan Sufizmi uygulayan dervişlerin kalp atışları üzerinde ilginç bir araştırma yaptı.

TÜM CEMAATİN ZİKRİ SIRASINDA KALPLER BİR ATIYOR

Araştırmada dervişlerin kalp atışlarının, tüm cemaatlerin derin ibadet ve kendinden geçmiş bir halde transta olduğu tören sırasında 'aynı anda' ortak tek bir kalp şeklinde attığı keşfedildi. 

Connecticut Üniversitesi'ndeki Antropologların Sufiler üzerinde yaptıkları araştırmada dervişlerin kalp atışları incelendi. Düzenledikleri zikir sırasında tüm dervişlerin kalpleri senkronize bir şekilde aynı anda atmaya başladı. 

"DOĞRUDAN ALLAH'I TANIMAYA YARAYAN BİR İBADET"

Antropologların "Trans bir halde doğrudan Allah'ı tanımaya yarayan bir ibadet" olarak tanımladıkları bu zikir anında tüm dervişlerin kalp atışlarının senkronize olması ise tüm dünyada dikkat çekti. 

Hebrew Union College ( Yahudi Din Enstitüsü)'nde Profesör Din adamı Lawrence A. Hoffman, konuyla ilgili olarak "Gerçekten iyi bir ibadet hizmetinde bulunmuş olan herkes ibadetlerin oluşturduğu enerjinin gücünü bilir" dedi.

"HEP BİRLİKTE OMUZ OMUZA OLDUĞUNUZDA RUHSAL HASSASİYET ARTAR"

Başka bir din adamı Manoharan ise araştırma hakkında şöyle dedi: " Hep birlikte omuz omuza olduğunuzda kalp atışı ve ruhsal hassasiyet artar. Bu sizin daha fazla bağlantı kurmanızı sağlar. Aynı ilahiyi söyledikten sonra vücudunuzun titreşime girdiğini hissediyorsanız, göğsünüzün içindeki odalar birlikte söylediğiniz kişilerle birbirine geçer. "