Ekonomi |

ABD'den Türkiye'ye ekonomik dayatma!

Türkiye’yi S-400 üzerinden tehdit eden ABD, şimdi de ekonomiyi hedef aldı. ABD’li WSJ gazetesi başyazısında, Türkiye’nin ekonomik bağımsızlığına saldırarak, ‘para kurulu oluşturulsun’ dayatmasında bulundu.

ABD, medya üzerinden Türkiye’ye tehdit ve şantaj siyasetine devam ediyor. ABD merkezli Wall Street Journal (WSJ) gazetesi dün yayınladığı skandal başyazısında, Türkiye ekonomisi ve siyasetini hedef aldı. Türk ekonomisini ele alınan yazıda, Türkiye’nin izlediği dış politika ve Türk lirası hedef alındı. Türkiye’nin bugünlerde İran’ın ekonomik yaptırımlardan kaçınmasını sağlamaya yardım ederek ve Rusya’yla askeri entegrasyonu pekiştirerek NATO müttefikinden çok bir düşman gibi davrandığını iddia eden gazete, Türk lirasıyla ilgili de spekülatif değerlendirmelerde bulundu. Yazı, ABD kamu yayıncısı Voice of Amerika (VOA) Türkçe sitesi üzerinden de servis edildi.

YAPTIRIM TEHDİDİ

Gazete, Erdoğan’ın Rus yapımı S-400 füze savunma sistemi satın almasının Amerikan Kongresi’nin yaptırım uygulamasıyla karşı karşıya kalabileceğini, Türkiye’nin ikinci büyük kamu bankası olan Halkbank’ın ise İran yaptırımlarını ihlal ettiği gerekçesiyle Amerikan Maliye Bakanlığı tarafından milyarlarca dolarlık para cezasına çarptırılabileceğine yönelik Türk ekonomisini hedef alan bir spekülasyona imza attı.

PARA KURULU DAYATMASI

Türkiye’nin ekonomi yönetimiyle ilgili tavsiyeler vermekten de geri durmayan gazetenin “En iyi çözüm yolu, lirayı dolar ya da euroya sabitleyecek bir para kurulu oluşturmak” dayatmasında bulunması dikkat çekti. Gazetenin bu teklifi IMF oyununa gelmeyen Türkiye’ye alternatif olarak sunması dikkat çekti. “Erdoğan, IMF’ye gitmek istemediğini söylüyor. Para kurulu oluşturmak IMF seçeneğinden sakınmanın bir yoludur” ifadelerini kullanan WSJ adeta Türkiye karşı algı operasyonunun sözcülüğüne soyundu. Gazete, bu dayatma kabul edilmezse “liranın çökme olasılığına hazırlıklı olmalı” tehdidinde bulundu.