Dünya |

Öcalan'ın "manevi oğlu" ile görüştüler

Türkiye'nin Irak'ın kuzeyinde terör örgütü PKK'ya yönelik başarırlı operasyonaları devam ederken ABD'nin ise teröristlere desteği sürüyor. ABD'li generaller, terörist başı Öcalan'ın "manevi oğlum" olarak nitelediği ve PKK/PYD'nin öncülüğünde kurulan DSG'nin sözde yöneticisi "Mazlum Abdi" kod adlı teröristi ziyaret etti.

Türkiye’nin, Kuzey Irak’ta terör örgütü PKK’ye yönelik operasyonları devam ederken dikkat çeken bir görüşme gerçekleşti.

PKK'nin Suriye kolu PYD'nin ana omurgasını oluşturduğu DSG’nin lideri, Abdullah Öcalan’ın “manevi oğlum” dediği Mazlum Abdi, ABD’li General Paul Calvet ve ABD Merkez Komutanlığı (CENTCOM) Komutanı Kenneth McKenzie ile görüştü.

Barzani’nin yayın organı Rudaw’da yer alan habere göre; görüşmeyi sosyal medya hesabından duyuran Abdi, bölgede hem ekonomik hem de güvenlik ile ilgili konuları Paul Calvet ve Kenneth McKenzie ile ele almaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Mazlum Abdi tweetinde, "Bölgedeki emniyet ve ekonomiyle ilgili zorlukları ele almak için General Calvert ve General McKenzie ile bir araya gelmekten memnun oldum. Koalisyon güçlerinin varlığının devamı, DEAŞ ile mücadele için ortak işbirliği ve bölgeyi koruma ve istikrara kavuşturma çabaları hakkında mesajlar aldık" ifadelerini kullandı.

ABD'LİLER GEÇEN HAFTA DA ZİYARET ETMİŞTİ

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Joey Hood ve beraberindeki ABD'li üst düzey heyet, 17 Mayıs’ta Suriye'yi ziyaret etmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan ziyarete ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Hood’a Dışişleri Müsteşar Yardımcısı ve Suriye Özel Temsilcisi Vekili Aimee Cutrona, Suriye Temsilci Yardımcısı David Brownstein, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Irak ve Suriye Direktörü Zehra Bell’in eşlik ettiği kaydedilmişti.

Ziyaret kapsamında DSG ve Rakka’daki aşiret liderleriyle görüşme gerçekleştirildiği belirtilen açıklamada, "Müsteşar Vekili, ABD’nin IŞİD ile mücadele koalisyonundaki koordinasyon ve iş birliği, kuzeydoğu Suriye’deki istikrarın devamı ve IŞİD’in kalıcı bir şekilde yenilmesini sağlamak için kurtarılan bölgelerde istikrar yardımlarının teslimi konusunda kararlı olduğunu yineledi" ifadelerine yer verilmişti.