Gündem |

ABD'de Demokrat ve Cumhuriyetçi senatörlerden Biden'a skandal Türkiye mektubu: Erdoğan'ı kınayın!

2019 yılında Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'ya mektup yazarak yaptırım uygulanmasını talep eden Demokrat Senatör Chris Van Hollen'in de aralarında bulunduğu 10 Amerikalı senatör yeni bir skandala imza attı. Senatörler, ABD Başkanı Joe Biden'a mektup yazarak "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülkenin en büyük Kürt yanlısı siyasi partisini dağıtmaya yönelik artan çabalarını şiddetle kınamanızı istiyoruz" dedi.

Aralarında Senato Dış İlişkiler Komisyonu üyelerinin de bulunduğu 10 Amerikalı senatör, ABD Başkanı Joe Biden'a mektup yazarak, Türkiye'nin Kürt nüfusunu haklarından mahrum bırakma, ülkedeki siyasi "çoğulculuğu baltalama" ve "antidemokratik yollarla iktidarını sıkılaştırma" çabalarından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı sorumlu tutması çağrısında bulundu

"DERİN ENDİŞEYLE YAZIYORUZ"

Senatörler mektuba, "Türkiye Anayasa Mahkemesi'nin 2021 yılı Haziran ayında, ülkenin üçüncü büyük siyasi partisini feshetme amacıyla Halkların Demokratik Partisi'ne (HDP) yönelik bir iddianameyi kabul etme kararına ilişkin derin endişeyle yazıyoruz" ifadeleriyle başladı.

"ERDOĞAN'IN KÜRT YANLISI SİYASİ PARTİSİNİ DAĞITMA ÇABALALARINI KINAYIN"


"Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ülkenin en büyük Kürt yanlısı siyasi partisini dağıtmaya yönelik artan çabalarını şiddetle kınamanızı ve Türkiye'de daha fazla demokratik gerilemeyi önlemek için Avrupa Birliği'nden ortaklarımızla birlikte çalışmanızı istiyoruz" diyen senatörler, Erdoğan'ın son birkaç yıldır HDP'nin haklarını kısıtlamak için sistematik bir kampanya yürüttüğünü iddia etti.

 

"ERDOĞAN'IN YANLIŞ OLDUĞUNU ANLAMASINI SAĞLAMAYA ÇAĞIRIYORUZ"

ABD'li Kongre üyeleri, "Sizi Türkiye ile ilişkilerimizde ulusal değerlerimiz olan demokrasi, insan hakları ve hukukun üstünlüğüne sahip çıkmaya ve AB ortaklarımızla uyum içinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın herhangi bir girişimin yanlış olduğunu anlamasını sağlamaya çağırıyoruz. HDP'yi dağıtmak, üyelerini gözaltına almak veya görevden uzaklaştırmak Türkiye için ciddi olumsuz sonuçlar doğuracaktır" küstahlığıyla mektubu noktaladı.

İŞTE SKANDAL MEKTUBA İMZA ATANLAR

Mektuba Demokrat senatörler Chris Van Hollen, Ron Wyden, Jeff Merkley, Jeanne Shaheen, Cory Booker, Ed Markey ve Sherrod Brown’ın yanısıra Cumhuriyetçi James Lankford, Thom Tillis ile bağımsız senator Ankus King imza attı.

KAYNAK: VOICE OF AMERICA