Dünya

ABD'de Asyalılara şiddet bitmiyor

ABD'de koronavirüs salgını sonrası ciddi şekilde artan Asyalılara şiddete bir yenisi daha eklendi. New York kentinde bir kadın, iki Asyalı kadına çekiçle saldırdı. Saldırı görüntülerini New York polisi içinde yer alan Nefret Suçları Görev Gücü yayınladı.

ABD’nin ünlü Times Meydanı'nda Asyalı kadından maskesini çıkarmasını isteyen 31 yaşındaki kadın, olumsuz yanıt alınca elindeki çekiçle kadının kafasına vurdu.

ABD'de pazar günü yaşanan olay ülkedeki nefret suçunun geldiği boyutu gözler önüne serdi. New York Polis Teşkilatı'nın (NYPD) Nefret Suçları Görev Gücü tarafından yayınlanan görüntülerde, New York’un Times Meydanı'nda 2 kadın bir başka kadının saldırısına uğradı.

31 yaşındaki kadın, Asyalı kadından maskesini çıkarmasını istedi. Olumsuz yanıt alınca da elindeki çekiçle kadının kafasına vurdu. Arkadaşıyla yürüdüğü sırada uğradığı saldırıyla sarsılan Theresa adlı kadın, alnından yaralandı. Theresa hastanede tedavi atına alınırken, saldırgan olay yerinden uzaklaştı.

Washington Post’ta yer alan verilere göre, 2021 yılında 1 Ocak ile 2 Mayıs tarihleri arasında yaklaşık 180 nefret suçu vakası kaydedildi. Bu verilerin geçen yıl aynı dönemde bildirilen olaylardan yüzde 73 daha fazla olduğu aktarıldı.

ABD'de koronavirüs salgını sonrası Asyalılara yönelik ırkçı saldırı ve şiddette ciddi artışlar yaşandı. İnsan hakları kuruluşları, beyaz ve siyah Amerikalıların Asyalıları koronavirüsü yaymakla suçlayarak ırkçı saldırılarda bulunduklarını belirtiyor.

Sitene Ekle