ABD, Ukrayna'nın NATO üyeliği için yan çizdi: "Başka bir zaman ele alınmalı"

Rusya'nın Ukrayna'daki 4 bölgeyi ilhak kararını resmen duyurması sonrası Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy NATO üyeliği için resmen başvurduklarını açıkladı. ABD'den gelen açıklama ise Kiev yönetimini hayal kırıklığına uğratabilir. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ukrayna'nın NATO üyeliğinin başka bir zaman ele alınması gerektiğini söyledi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Beyaz Saray günlük basın brifinginde Ukrayna'nın NATO'ya hızlandırılmış katılım başvurusunu değerlendirdi.

Sullivan, "ABD uzun yıllardır NATO'nun açık kapı politikasını destekliyor. NATO üyeliğine yönelik kararı, 30 müttefik ve katılmak isteyen ülke kendi arasında alır. Ukrayna'ya yardımların en iyi yolunun doğrudan sahaya yardım olduğu görüşündeyiz ve NATO'ya üyelik başvurusu başka bir zaman ele alınmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Sullivan, Rusya'nın Ukrayna'nın 4 bölgesini ilhak etmesini de kınayarak, Ukrayna'ya yönelik yeni yardımların haftaya açıklanacağını kaydetti.

Rusya'nın ilhak anlaşmalarını onaylamasının ardından Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski, Ukrayna'nın hızlandırılmış prosedür kapsamında NATO üyeliğine başvuracağını söylemişti. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ise Ukrayna'nın üyeliğine sadece 30 NATO üyesinin karar verebileceğini, üyelik için oy birliği gerektiğini belirtmişti.

ABD, Ukrayna'nın NATO üyeliği için yan çizdi: "Başka bir zaman ele alınmalı" ile ilgili etiketler Ukrayna NATO başvuru ABD üyelik