Dünya

ABD: Taliban ile DAEŞ-H'ye karşı müttefik olabiliriz!

Dün 87 emekli general ve amiralin istifaya çağırdığı iki isim, Afganistan savaşının bitmesinin ardından ilk kez değerlendirmelerde bulundu. Genelkurmay Başkanı ve Savunma Bakanı'nı, tahliye sürecini 'övdü', 'DAEŞ-H ile mücadele sürecinde Taliban ile iş birliği yapabiliriz' ifadelerine yer verdi.

Amerikan güçleri Salı günü Afganistan'dan çekilerek ABD'nin 20 yıl süren en uzun savaşını noktalamıştı.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Amerikan birliklerin Afganistan'ı terk etmesinin ardından ilk değerlendirmesini yaptı.

İNSANLIKTAN UZAKLAR AMA İŞ BİRLİĞİ YAPABİLİRİZ

ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, Afganistan'da yönetimi ele geçiren Taliban'ı "insanlıktan uzak" bir grup olarak tanımladı. Orgeneral Milley, örgütün değişip değişmeyeceğinin de muamma olduğunu söyledi.

Milley, "Gelecekte terörle mücadelede DAEŞ-H'ye karşı Taliban ile iş birliği yapmamız mümkün" dedi. DAEŞ-H, DAEŞ'in Horasan kolu olarak biliniyor.

JOE BİDEN İLE AĞIZ BİRLİĞİ YAPTILAR

Austin ve Miley, Afganistan'da görev yapan Amerikan askerlerinden ve çekilme sürecinden övgüyle bahsetti.

Austin, insanların havalimanına taşınmasında Taliban'la yürütülen koordinasyona ilişkin sorulan bir soruya, "Taliban ile oldukça dar bir düzlemde çalışıyorduk. O da sadece mümkün olduğu kadar çok insanı ülke dışına çıkarmak içindi" yanıtını verdi.