Dünya

ABD Savunma Bakan Lloyd Austin: Bu savaşı Rusya başlattı!

Ukrayna’ya ziyaret gerçekleştiren ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, ülkenin doğusunda devam eden çatışmalar hakkında yaptığı açıklamada, “Ukrayna’daki savaşı Rusya başlattı” dedi.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, resmi ziyaret kapsamında geldiği Ukrayna’da temaslarına başladı.

Austin, bugünkü temasları kapsamında Ukrayna Savunma Bakanı Andrey Taran ile bir araya geldi. Autin ve Taran, görüşmenin ardından basın toplantısı gerçekleştirdi.

'BU SAVAŞI RUSYA BAŞLATTI'

Basın toplantısında konuşan Austin, Ukrayna’nın doğusunda 2014 yılından bu yana Rusya yanlısı ayrılıkçılar ve Ukrayna Ordusu arasında yaşanan çatışmaları “savaş” olarak nitelendirdi. Austin konuşmasında ayrıca, “Net konuşacak olursak bu savaşı Rusya başlattı. Rusya barışın önündeki bir taş, Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini ihlal ediyorlar” ifadelerini kullandı.

'UKRAYNA KENDİ GELECEĞİNİ KENDİ BELİRLEME HAKKINA SAHİPTİR'

Kırım konusuna da değinen Austin, “Kırım’ın işgalini kınıyoruz. Rusya’yı Ukrayna’nın doğusundaki savaşı durdurmaya, Karadeniz ve Ukrayna sınırlarında düzeni bozmamaya çağırıyoruz. Hiçbir 3. ülke, NATO’ya girme konusunda veto hakkına sahip değildir. Ukrayna gelecekteki dış politikasına karar verme hakkına sahiptir. Doğru yerde olduğumuzu ve Ukrayna’nın kendisini koruyabileceğini göstermek için Ukrayna’ya desteğimiz devam edecek” diye konuştu.

UKRAYNA DEVLET BAŞKANI ZELENSKİY İLE GÖRÜŞECEK

ABD’li Bakan Austin’in Ukrayna’daki temasları kapsamında daha sonra Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile görüşmesi bekleniyor.