ABD, salgın nedeniyle uygulanan seyahat yasağını kaldırdı

ABD, Covid-19 salgını nedeniyle yaklaşık 20 aydır uyguladığı seyahat yasağını kaldırdı. Ülkeye girmek isteyen yolcuların aşı olduklarını kanıtlamaları ve negatif test sonucu almaları gerekiyor.

Amerika Birleşik Devletleri, bugünden itibaren havalimanları ve kara yolu sınırlarında aşılarını tamamlamış yolcuları kabul etmeye başlıyor. Böylelikle eski Başkan Donald Trump yönetimine kadar uzanan Covid-19 kısıtlamalarına son verilmiş oldu.

AŞI VE NEGATİF PCR TESTİ İSTENECEK

Yeni uygulamaya göre, ABD'ye girmek isteyen yolcuların aşı olduklarını kanıtlamaları ve negatif test sonucu almaları gerekiyor. Meksika ve Kanada'dan kara yoluyla gelen ziyaretçilerden Covid-19 testi istenmeyecek.

Yasağın kalkmasıyla Avrupa ve diğer bölgelerden uçuşların artması bekleniyor. Seyahat verileri ve analiz şirketi Cirium'a göre, ABD ve İngiltere arasındaki uçuşlar geçen aya göre yüzde 21 arttı. Hava yolu taşımacılığıyla ABD'ye girmek isteyen yolcuların kimlik bilgilerini aşı kartlarıyla eşleştirmeleri istenecek, tamamen aşılandığını ispat edemeyen yolcular ihlal başına 35 bin dolara kadar para cezasıyla karşı karşıya kalabilecek.

 

ABD, salgın nedeniyle uygulanan seyahat yasağını kaldırdı ile ilgili etiketler ABD koronavirüs salgını seyahat yasağı