Gündem |

ABD istihbarat raporu ortaya çıktı: Türkiye'den bahsediliyor!

Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) İstihbarat Ajansı, Libya hakkında yeni bir istihbarat raporu yayımladı. Raporda, Türkiye ve Rusya’nın Libya’daki nüfuzunu güçlendirmeye çalıştığına dikkat çekildi.

CNN Türk'ün aktardığı bilgilere göre, Amerikan Savunma Bakanlığı (Pentagon) İstihbarat Ajansı, Libya hakkında bir istihbarat raporu yayımladı.

O raporda Türkiye’nin Libya’daki nüfuzunu güçlendirmeye çalıştığı ve gelecek yıl boyunca da bunu sürdüreceği konusunda uyarı yapıldı.

TÜRKİYE, SİHA VE HAVA SAVUNMA SİSTEMLERİ GÖNDERMEYE DEVAM EDECEK

İstihbarat Ajansı tarafından hazırlanan ve Şarku’l Avsat’ın bir kopyasına ulaştığı istihbarat raporunda, Türk ordusunun Hafter güçlerine karşı Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni İHA ve hava savunma sistemleri ile desteklediğinin altı çizildi.

RUSYA, SİRENAYKA EYALETİNE YAKIN 

Pentagon’un istihbarat raporu ayrıca, Rusya’nın Libya’daki nüfuzunu güvence altına almak amacıyla yeni kurulan Libya Ulusal Birlik hükümeti ile ilişkilerde önceliklerini yeniden düzenlemesi gerektiğine işaret etti.

RUSYA BÖLGEDE GÜÇLENİYOR

Amerikan Kongresi’ne sunulan rapora göre Rusya, bölgedeki konumunu güçlendirmek için silah satışlarını, askeri eğitim danışmanlığını ve ikili savunma anlaşmalarını kullanıyor.

LİBYA EN KRİTİK ÜLKELERDEN BİRİ

Raporda, henüz çözüme ulaşmayan Libya çatışmasının ve Kuzey Afrika’daki terör ağlarının varlıklarının bölgedeki en büyük güvenlik sorunları arasında yer aldığı vurgulandı.

 

Kaynak: M5