Gündem |

ABD heyetiyle 9 saatlik FETÖ pazarlığı

FETÖ elebaşısının iadesiyle ilgili ABD heyetiyle ilgili ilk günkü görüşme 9 saat sürdü. Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) elebaşı Fetullah Gülen'in iadesine ilişkin ABD'den gelen 4 kişilik heyetle görüşmelerde Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı yetkililerinin de bulunduğu öğrenildi.

Edinilen bilgilere göre, FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi için ABD Adalet Bakanlığından üç, Dışişleri Bakanlığından ise bir temsilciden oluşan dört kişilik heyet dün gece Ankara'ya geldi.

Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü yetkilileriyle ABD'li heyetin bir araya geldiği görüşmelere, FETÖ soruşturmasını yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Necip Cem İşçimen de katılıyor.

ABD heyetiyle, 15 Temmuz darbe teşebbüsünden şimdiye kadar elde edilen ifade ve deliller paylaşılıyor.

ABD ilk defa bir iade talebine ilişkin Türkiye'ye heyet gönderdi. İki gün sürecek görüşmeler kapsamında bakanlık bürokratlarınca heyete, Gülen'le ilgili gönderilen iade dosyalarına ilişkin bilgiler sunuldu.

ABD'YE 4 AYRI DOSYA GÖNDERİLDİ

Adalet Bakanlığınca Fethullahçı Terör Örgütü ele başı Fethullah Gülen'in iadesine ilişkin 4 ayrı dosya ABD'ye gönderildi. İngilizce ve Türkçe yazılan talepnamelerin toplam sayfası 6 bin 382'yi buldu.

Bu kapsamda Türkçe ve İngilizce olarak, İstanbul 14.Ağır Ceza Mahkemesinden 2, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesinden birer dosya ABD'ye gönderildi.

Bu arada, Adalet Bakanlığı verilerine göre, 2011-2016 yılları arasında ABD, Türkiye'den 5 kişi için iade talebinde bulundu. Adi suç kapsamında bir kişinin iadesi kabul edilirken bir kişiyle ilgili işlemler devam ediyor.

Terör suçundan ise 3 kişinin iadesi istenirken bir kişi iade edildi, 2 kişi ile ilgili iade işlemleri sürüyor.