Dünya

ABD CENTCOM Komutanı itiraf etti! Kabil'de rastgele saldırmışlar!

ABD ordusunun en tepesinden itiraf geldi! Kabil Havalimanı yakınında ABD ordusuna ait SİHA'larla yapılan 'önleyici' saldırıda, yedisi çocuk on sivil yaşamını yitirmişti. Soruşturmanın sonucuna göre, hava saldırısında ölenlerin hepsi sivildi ve vurulan araçta teröristlerin olup olmadığı da bilinmiyordu!

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, ABD'nin 29 Ağustos'ta Afganistan'da Kabil Havalimanı yakınlarında düzenlediği hava saldırısında yaşamını yitiren 10 kişinin hepsinin sivil olduğunu belirterek saldırıdan dolayı özür diledi.

McKenzie, ABD'nin 29 Eylül'de Kabil Havalimanı yakınında düzenlediği hava saldırısına ilişkin soruşturmanın sonucunu açıkladı.

7'Sİ ÇOCUK 10 SİVİL ÖLDÜ, TERÖRİST VAR MIYDI ONU DA BİLMİYORLAR

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby'nin günlük basın toplantısına video konferans yöntemiyle bağlanan McKenzie, "Söz konusu saldırıda 7'si çocuk 10 kadar sivilin öldüğü sonucuna vardık. Dahası bu saldırının hedefindeki araçtakilerin ya da ölenlerin DEAŞ/K ile bir bağlantısı yok ya da ABD güçlerine doğrudan bir tehlike arz etmiyor." ifadesini kullandı.

Ölenlerin ise aynı aileden olduğu ve ailenin tamamen yok olduğu öğrenildi.

KOMUTAN OLARAK TÜM SORUMLULUĞU BEN ÜSTLENİYORUM

McKenzie, saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı dileyerek, "Bu saldırı, kuvvetlerimize ve tahliye ettiğimiz sivillere yönelik tehlikeyi anında engellemek içindi. Ben yürekten bir özür diliyorum. Komutan olarak bu saldırının tüm sorumluluğunu üstleniyorum." dedi.