Gündem

ABD Büyükelçisi hepsiyle görüşmüş! İşte 10 büyükelçinin 'geri adımının' perde arkası

ABD başta olmak üzere 10 ülke büyükelçisi, Osman Kavala açıklamasından geri adım attı. Bu geri adımın arka planında ABD Büyükelçiliği olduğu öğrenildi. ABD Büyükelçiliği, Viyana Anlaşması'nın 41. maddesine riayet edeceklerine dair açıklama yayınladı. Büyükelçisi David M. Satterfield'in diğer ülke büyükelçileri ile görüşmesi sonucunda da açıklama diğer büyükelçilikler tarafından paylaşıldı.

Aralarında ABD'nin de olduğu 10 büyükelçi, Osman Kavala'nın serbest bırakılması çağrısında bulunmuş, ülkenin içişlerine müdahale anlamına gelen açıklama sonrası Türkiye ayağa kalkmıştı.

Başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere birçok isim ve kurum tarafından tepki gören 10 büyükelçi, 'istenmeyen adam' ilan edilmenin eşiğine gelmişken, bugün yaptıkları açıklama ile Viyana Sözleşmesi'ne uyacaklarını beyan etmişlerdi.

Diplomatların, bulunduğu ülkelerin kanun ve nizamlarına riayet etmesini öngören Diplomatik İlişkiler Hakkındaki Viyana Sözleşmesi'nin 41. maddesine riayet edildiğini açıklayan ABD Büyükelçiliği'nin sosyal medya mesajı, Osman Kavala açıklamasına imza atan Kanada, Finlandiya, Danimarka, Hollanda, İsveç, Norveç ve Yeni Zelanda'nın Ankara büyükelçilikleri tarafından paylaşıldı.

Büyükelçilerin geri adımı olumlu karşılanırken, bu hamlenin perde arkasında Türkiye'deki ABD Büyükelçiliği'nin olduğu ortaya çıktı. ABD Büyükelçiliği'nin 'geri adım' attığı açıklamaya diğer büyükelçiliklerin de destek verme süreci, ABD Büyükelçisi David M. Satterfield'in diğerleriyle görüşmesiyle gerçekleşti.