Dünya |

ABD, Ada'ya gizlice Özel Kuvvetler komandoları gönderdi!

ABD ve onun öncülüğündeki NATO, gözünü Hint-Pasifik bölgesine çevirdiğinden beri adeta ikinci bir soğuk savaş yaşanmaya başladı. Avustralya'ya nükleer denizaltı verilmesinin, Güney Kore'ye desteğin artırılmasının ve Japonya ile ittifak kurulmasının ardından ABD şimdi de Tayvan'a gizlice bir özel kuvvetler birliği göndererek Tayvan ordusunu eğitmeye başladı!

ABD'nin Çin'e karşı Tayvan askerlerine eğitim vermek için Amerikan Özel Harekat ve Deniz Piyadelerinden bir birliği Ada'ya (Tayvan) gizlice gönderdiği iddia edildi.

Bunun yanında, geçtiğimiz hafta ABD'nin Türkiye ve Azerbaycan'ın Nahcıvan bölgesinin sınırlarına birkaç km uzaklıktaki bir Ermeni köyünde çocuklar dahil sivillee askeri eğitim verdiği ortaya çıkmıştı.

ABD, ADA'YA GİZLİCE BİR BİRLİK ÇIKARDI

ABD merkezli Wall Street Journal gazetesinin ABD'li yetkililere dayandırdığı haberinde, "Potansiyel Çin saldırganlığının artması endişesiyle Ada'nın savunmasını destekleme çabalarının bir parçası olarak Ada'ya gizlice bir birlik sevk ettiği" ileri sürüldü.

ABD ÖZEL KUVVETLERİ ÇİN'E KARŞI ORDULARI EĞİTİYOR

Yaklaşık 24 ABD Özel Kuvvetler komandosunun Tayvan Kara Kuvvetleri'nin küçük birimleri için eğitim verdiği aktarılan haberde, diğer taraftan ABD Deniz Piyadelerinin de küçük tekne eğitimi konusunda yerel deniz kuvvetlerine eğitim verdiği iddia edildi.

GİZLİ EĞİTİMİN EN AZ 1 AYDIR SÜRDÜĞÜ İDDİA EDİLDİ

Çin'in son birkaç yıldır artan saldırganlığının Pentagon'da endişeye yol açtığı belirtilirken Amerikan kuvvetlerinin en az bir yıldır Tayvan'da faaliyet gösterdiği öne sürüldü.

ABD'DEN YİNE 'HİNT-PASİFİK' VURGUSU

AA muhabirine açıklama yapan Pentagon Sözcüsü John Supple, ABD'nin, Tayvan Boğazı da dahil olmak üzere Hint-Pasifik'in barış, güvenlik ve istikrarında kalıcı çıkarları olduğunu söyledi.

Tayvan Boğazı'ndaki sorunların barışçıl yollarla çözümüne destek vermeye devam edeceklerini vurgulayan Supple, "ABD'nin Tayvan'a desteği tek Çin politikamız, Tayvan İlişkileri Yasası, üç ABD-Çin Ortak Bildirisi ve altı Güvence Mutabakatı'nda sıralanan Amerikan taahhütleri doğrultusunda güçlü, ilkeli ve iki taraflı olarak devam ediyor." değerlendirmesinde bulundu.

PENTAGON, ÇİN'İN SON DÖNEMDEKİ FAALİYETLERİNİ DEĞERLENDİRDİ

Pentagon Sözcüsü, Çin'in son zamanlarda Tayvan açıklarındaki askeri faaliyetlerine ilişkin şunları kaydetti:

"Çin'in Tayvan, Doğu Çin Denizi ve Güney Çin Denizi çevresinde istikrarı bozduğuna ve yanlış hesaplama riskini artırdığına inandığımız askeri faaliyetlerini yoğunlaştırması da dahil olmak üzere Tayvan'ı ve diğer müttefikleri ve ortakları sindirme çabalarını hızlandırdığını belirtmek isterim.

Spesifik operasyonlar, angajmanlar veya eğitim hakkında herhangi bir yorumum yok ancak Tayvan ile olan destek ve savunma ilişkilerimizin Çin Halk Cumhuriyeti'nin oluşturduğu mevcut tehditle paralel olarak devam ettiğini vurgulamak isterim. Pekin'i üç bildiride de belirtildiği gibi Boğazlarla ilgili anlaşmazlıkların barışçıl çözümüne olan bağlılığını yerine getirmeye çağırıyoruz."