Yaşam

98 yıldır görülmeyen tür tekrar ortaya çıktı

En son 1923 yılında ve sadece 6 kez görülen arı türü, 98 sene sonra ortaya çıktı. Pharohylaeus lactiferus isimli arının neslinin tükenmiş olduğunu düşünen bilim insanları büyük şaşkınlık yaşadı.

Avustralya'nın Queensland bölgesinde görevli bilim insanları ve uzmanları akıllara durgunluk veren bir keşif yaptı. Uzmanlar en son 1923 yılında görülen ve dünya üzerinde sadece 6 adet tespit edilen Pharohylaeus lactiferus isimli çok nadir bir arının tekrar görüldüğünü duyurdu.

NESLİNİN TÜKENMİŞ OLDUĞU TAHMİN EDİLİYORDU

Bilim insanları bu keşif ile ilgili inceleme başlatırken, daha önce bu arı türünün neslinin tükenmiş olduğu tahmin ediliyordu. Adelaide'deki Flinder Üniversitesi'nde görevli bilim insanları, "Bu türün muhtemelen nesli hiçbir zaman tükenmedi. Sadece hayatta kalmanın baskısı sebebiyle gizleniyorlardı" iddiasını ortaya attı.

ORMAN YANGINLARI VE KÜRESEL İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ NEDEN OLDU

Bilim insanları, "Nüfusun artmasıyla birlikte yeşil alanların ve ormanların yıkılması ve ağaçların kesilerek şehirleşme yapılması doğanın dengesini bozdu. Buna ek olarak büyük orman yangınları ve küresel iklim değişikliği de gelince bu türlerin yaşaması için gerekli ortam kalmadı" açıklamasını yaptı.

Avrupa'nın kolonileşme sürecinden bu yana Avustralya'daki ormanlar ve yeşil alanların yüzde 40'ı yok edildi.

Yorumlar
Günün Videosu
Adana'da kavgaya karışan iki şüpheli ile polis arasındaki kovalamaca film sahnelerini aratmadı. 'Dur' ihtarına uymayıp otomobil ile kaçan şüpheliler araçla kapandan geçtikten sonra tekerlekleri patlayınca bu sefer de yaya olarak kaçmaya başladı. İşte o nefes kesen anlar...