Dünya

97 kişi ölmüştü nedeni şaşırttı

Pakistan’da geçen ay yaşanan 97 kişinin öldüğü uçak kazasına ilişkin tamamlanan ön araştırma raporu parlamentoyla paylaşıldı. Rapora göre, iki pilotunun uçuş boyunca yeni tip koronavirüsle ilgili konuşmaktan görevlerine konsantre olamadığı açıklandı.

Pakistan’da geçen ay meydana gelen ve 97 kişinin yaşamını yitirmesine yol açan uçak kazasının “pilot hatasından” kaynaklandığı kesinleşti. Pakistan Uluslararası Havayolları’na (PIA) ait Airbus 320 serisi yolcu uçağının 22 Mayıs’ta yaptığı kazaya dair tamamlanan ön araştırma raporu parlamentoyla paylaşıldı. Rapora göre, pilotlar iniş sırasında koronavirüs salgınını tartışıyordu ve uçağa yeteri kadar odaklanmadı.

"PİLOT KENDİNE FAZLASIYLA GÜVENİYORDU"

Raporu meclise sunan Pakistan Federal Havacılık Bakanı Ghulam Sarwar Han, “Pilot da kontrolör de standart kuralları takip etmedi” diyerek facianın insan hatasından kaynaklandığını açıkladı. Han, pilotların uçağı indirmeye çalıştıkları sırada koronavirüs salgınını tartıştıklarını ve otomatik pilotu devre dışı bıraktıklarını belirtti. “Maalesef pilot kendine fazlasıyla güveniyordu” diyen Han, uçağın karaya yaklaşırken olması gereken irtifanın iki katından daha yüksekte uçtuğunu aktardı. Bu nedenle pilot ve hava trafik kontrolörlerinin standart uçuş protokollerini görmezden geldiği, bunun da uçağın motorlarına zara verecek bir inişe yol açtığı belirtildi.

‘KULE UYARMIŞTI’

Rapora göre piste 16 kilometre kala 762 metre irtifada uçması gerekirken uçak 2 bin 200 metre yükseklikte seyrediyordu. Kontrol kulesinin pilotu inişe geçmemesi yönünde uyarmasına rağmen, kaptan “Ben idare ederim” dedikten sonra kuleye aldırış etmeyip tekrar koronavirüs salgını ile ilgili sohbet etmeye devam etti. Pakistan’ın son sekiz yıldaki en büyük uçak faciası olarak kayıtlara geçen kaza, salgın nedeniyle yaklaşık iki ay boyunca ara verilen iç sefer uçuşlarına yeniden başlanmasının hemen ardından yaşandı. Lahor-Karaçi seferi yapan yolcu uçağı, Jinnah Uluslararası Havaalanı’na inmeye çalışırken, iki motorunun da durması sonucu ülkenin en büyük şehri olan 20 milyon nüfuslu Karaçi yakınlarında yerleşim bölgesinin üzerine düşmüştü. 99 kişiyi taşıyan uçaktan sadece iki kişi kurtulmuştu.

 

Günün Videosu
Tunus eski Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'in aldığı skandal kararların darbe olduğunu belirterek Türkiye'de yaşanan 15 Temmuz hain darbe girişimini hatırlattı. Eski Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki, "Biz de Türk halkı gibi bu darbeyi başarısızlığa uğratabiliriz. Onlar çok daha büyüğünü yendi" dedi.