70'lerin başında Müslüman olan Amerikalı yazar Shems Friedlander vefat etti! İşte vasiyeti...

Mevlevilerle tanıştıktan sonra Mevlana'nın "gel" çağrısına uyarak 45 yıl önce Müslüman olan Yahudi kökenli Amerikalı yazar Shems Friedlander, hayata gözlerini yumdu. Friedlander, vefatından sonra Konya'da Mevlana dergahının yanı başındaki mezarlığa defnedilmeyi vasiyet etmişti. 

Cerrahi Tekkesi'nin merhum postnişini Muzaffer Özak'ın da yakın dostu ve müridanından biri olan Rus Yahudi kökenli Amerikalı yazar Shems Friedlander vefat etti. 

MÜSLÜMAN OLMA NEDENİNİ BAKIN NASIL ANLATMIŞTI...

Üniversiteden mezun olduktan sonra New York'ta grafiker olarak çalışmaya başlayan ve 1972 yılında Brooklyn Müzik Akademisi'ne sema gösterisi yapmak üzere gelen Mevlevilerle tanışan Friedlander,  son röportajında müslüman olma serüvenini şöyle anlatmıştı:

"10 gün boyunca orada sema gösterisi yaptılar ve ben de gittim onları seyrettim. İlk kez semayı orada izledim ve benim için çok heyecan vericiydi. İnsanda meditasyon etkisi yapan ruhani bir şeydi. İlk programdan sonra kulise gittim ve gelenlerle tanıştım. Daha sonra onlarla ömür boyu arkadaş olduk. Onları akşam evime davet ettim ve sabah gün ağarana kadar oturduk, sohbet ettik. O gün 2 saatlik uykuyla işe gittim. Buna 10 gün boyunca devam ettik."

Friedlander, tanıştığı Mevleviler tarafından Konya'ya davet edildiğini belirtmişti. 

HAYATI ARAMAKLA GEÇTİ...

"O dönemde hayatı keşfediyordum, Hinduizme bakıyordum, Budizmi araştırıyordum, Tanrı'yı araştırıyordum. Herhangi bir dini pratiğim yoktu. Hayatım aramakla geçti. İlk kez 1972 yılında Konya'ya, Mevlana'ya geldim ve her şey o zaman aydınlanmaya başladı. Bunlar benim ilk adımlarımdı, yolun başlangıcıydı."

70'LERİN BAŞINDA MÜSLÜMAN OLDU

Türkiye'de Mevlevilerin önde gelen temsilcileriyle tanıştığını belirten Friedlander, "Pek çok şeyi bu dönemde okumaya başladım. Her yıl kış aylarında Türkiye'ye gelmeye başladım. 'Kış Hasadı' kitabımın adı buradan geliyor. Aşağı yukarı 80 yaşındayım ve hayatımda hasat, hep kış mevsiminde oldu" ifadelerini kullanmıştı. 

Friedlander, 70'lerin başında Müslüman olduğuna, ibadetlerini yerine getirme konusunda büyük gayret gösterdiğini vurguladı. Ayrıca, kendisine Müslüman diyen herkesin İslam'ın şartlarını uygulaması gerektiğini söyledi.

"Mevlana neler söyledi, ondan nasıl faydalanabilirim?"

Kahire'de bir üniversitede 20 yıl profesör olarak görev yaptıktan sonra 2014 yılında İstanbul'a yerleşen Friedlander, her yıl özellikle Şeb-i Arus törenleri döneminde Konya'da bulunurdu. 

Friedlander, hayatının değiştiği süreçte, Rus Yahudisi anne ve babasının kendisinin dini tercihine saygı gösterdiğini ve onlardan herhangi bir tepki görmediğini belirtmişti. 

Friedlander, Mevleviliğin kendisini derinden etkilediğini belirtti.

"Sema zikirdir. Ben Mevlana ile tarihi bir figür olarak ilgilenmiyorum. Ben onun mesajıyla, ne dediğiyle ilgileniyorum. Mevlana neler söyledi, ondan nasıl faydalanabilirim, bununla ilgileniyorum. Onun yazdıklarını hayatıma nasıl yansıtabilirim diye bakıyorum. Dünyanın bugünkü sorunu bu. Büyük bir azizdi, büyük bir liderdi, bu değil, bunlara takılmamamız lazım. Bizim nefsimize değil, Allah'a yönelmemiz lazım. İslam hayatın her yerinde olmalı. Bu yüzden bütün hayatımı İslam'a entegre ettim. İslam bir hayat tarzıdır. İslam'ı hayatınızdan ayrıştıramazsınız. İslam sadece cuma günleri namaza gitmek değildir. İnsanlar bana soruyorlar, 'Nerede, ne zaman, neden Müslüman oldun?' Bakın, Hazreti Ebubekir neden Müslüman olduysa ben de o yüzden Müslüman oldum."

"BİZİ ZORLUKLARDAN VE TEHLİKELERDEN ANCAK ZİKİR KORUR"

İnsanın aradığı her şeyi Kur-an'da bulabileceğine dikkat çeken Friedlander, "Allah, yarattığı her şeye bir koruma vermiştir. Aslan güçlü, hızlıdır. Kirpinin dikenleri vardır ve kendini korur. Bukalemun bunu renk değiştirerek yapar. İnsanı koruyan da Allah zikridir. Bizi zorluklardan ve tehlikelerden ancak zikir korur" demişti. 

VASİYETİ: MEVLANA DERGAHININ YANI BAŞINA DEFNEDİLMEK 

Friedlander, vefatından sonra Konya'da Mevlana dergahının yanı başındaki mezarlığa defnedilmeyi vasiyet etmişti. 

SHEMS FRİEDLANDER KİMDİR?

New York City'de doğan Shems Friedlander, ödüllü bir grafik tasarımcısı, usta bir fotoğrafçı, ressam, şair, film yapımcısı. Tasavvuf hakkında kitapları olan yazarın, ikisi Hazreti Mevlana ve semazenler hakkında olmak üzere yayımlanmış dokuz kitabı bulunuyor.

Tabloları New York ve Kahire'de sergilenen, çizim ve fotoğrafları muhtelif özel koleksiyonlarda yer alan Friedlander'ın, Türk dervişleriyle ilgili fotoğrafları New York, Kahire, İskenderiye ve Dubai'de sergilendi.

Kraliyet İslami Araştırmalar Enstitüsü tarafından sanat ve kültür alanında 2012'nin "En Etkili 500 Müslümanı"ndan biri seçilen, 20 yıl Kahire Amerikan Üniversitesi'nde profesör olarak görev yaptıktan sonra 1994'de emekli olan Friedlander, 2014 yılında İstanbul'a yerleşti. Eşi Türk olan yazarın bir çocuğu var.

 

70'lerin başında Müslüman olan Amerikalı yazar Shems Friedlander vefat etti! İşte vasiyeti... ile ilgili etiketler