6 yaşında kıza cinsel istismar soruşturmasında flaş gelişme! İddianame kabul edildi... İşte istenen cezalar...

Türkiye'nin konuştuğu skandal iddiada sıcak bir gelişme yaşandı. Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in 6 yaşında kızı H.K.G.'yi 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirdiği iddialarına ilişkin iddianame kabul edildi. İlk duruşma günü olarak 22 Mayıs belirlendi.

Son dakika haberi: Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Kadir İstekli hakkında 67 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası istenirken, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında 22 yıl 6 ay hapis cezası istendi.

"CİNSEL İLİŞKİ OYUN OLARAK GÖSTERİLDİ"

Mağdur H.K.G'nin 6 yaşından beri şüpheli Kadir İstekli tarafından cinsel istismara uğradığı gerekçesiyle şikayette bulundu. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına verilen dilekçede, şüpheli Kadir İstekli ile babasının kıydığı dini nikahla evlendirildiği, şüphelinin babasının talebesi olduğu ve karşılıklı dairelerde oturduklarını anlattı. Şikayetin devamında H.K.G, cinsel ilişkinin kendisine Kadir İstekli tarafından oyun olarak gösterildiği belirtildi. Bu ilişkinin babasının onayı ile gerçekleştiği ve yaşı tuttuktan sonra resmi nikah kıyıldığını dilekçede sundu.

 

KENDİSİ YERİNE BAŞKA BİRİNİN FİLMİ ÇEKİLMİŞ

17 Ağustos 2012 tarihinde H.K.G. adet düzensizliği şikâyeti ile hastaneye müracaat etti. Yaşının küçük olmasından dolayı durum polis ekiplerine bildirildi.

H.K.G.'nin o tarihte alının ifadesinde, 7 Nisan 2012 tarihinde şüpheli Kadir İstekli ile kendi isteği ile evlendiğini, yaşının 17 olduğunu ve şikayetçi olmadığını söyledi. Soruşturmada esnasında H.K.G.'nin kemik yaşı tespiti için hastaneye sevk edildi. 10 Aralık 2012 tarihinde alınan raporda H.K.G'nin 21 yaşında olduğu tespit edildi. Soruşturma yaşının 21 olmasından dolayı takipsizlik kararı ile sonuçlandı. H.K.G. 21 Ocak 2022 yılında İzmir'de alınan ifadesinde, olay tarihinde Haydarpaşa Numune Hastanesine babasının başkanı olduğu vakıfta çalışan Mehmet Emin M. İle birlikte gittiğini, film çekilmesi için sıra beklediği esnada kendisi yerine başka birisinin filminin çekildiği ve kendisine herhangi bir işlem yapılmadığını söyledi.

 

"SAVCI İYİ YEDİ"

Şüpheliler olay esnasında kendi aralarında konuştukları sırada bu konuşmalar H.K.G. de şahit oldu. Şüpheliler H.K.G.'nin yerine başka birini kemik testine sokulduğu, bu kişinin 18 yaşında olması yeterli iken daha büyük birinin teste sokulması nedeniyle şüpheli Kadir İstekli'nin Mehmet Emin M.'ye kızarak "Kızın yaşının 18 olması yeterliydi, neden daha büyük birini soktunuz ama savcı iyi yedi" dediğini söyledi.

H.K.G.'nin doğum raporu ve doğum tutanağı Sapancı Kaymakamlığından istendi. H.K.G.'nin 8 Mart 1998 tarihinde özel bir hastaneden doğduğu belirlendi. Kemik tespiti için başka birinin teste sokulması ile ilgili şüpheliler hakkında "resmi belgede sahtecilik" suçundan soruşturma başlatıldı.

İSTENEN CEZALAR BELLİ OLDU 

H.K.G cinsel istismarı ispatlamak için şüpheli Kadir İstekli ile olan konuşmalarını kayıt altına aldı. Bu kayıtlar bilirkişi raporu ile birlikte dosyaya sunuldu. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede şüpheli Kadir İstekli hakkında "Çocuğun cinsel istismarı" ve "nitelikli cinsel saldırı" suçlarının zincirleme halde işlenmesinden dolayı artırım uygulanarak 67 yıl 10 ay 15 gün hapis cezası ile cezalandırılması talep edildi. Baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında "çocuğun nitelikli cinsel istismarı" suçundan 22 yıl 6 ay hapis cezası ile cezalandırılması istendi.

İLK DURUŞMA 22 MAYIS

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Şüpheliler 22 Mayıs tarihinde ilk kez hakim karşısına çıkacak.

NE OLMUŞTU?

İsmailağa Cemaati’ne bağlı bir vakfın kurucusu olan Y.Z.G.’nin kızı H.K.G 1998 yılında İstanbul Fatih’te doğdu. Kız çocuklarının okutulmadığı bir ortamda büyüdüğü belirtilen H.K.G. ifadesinde Çengelköy’de yaşadıkları sırada babasının kendisini 29 yaşındaki K.İ. isimli müridiyle imam nikahı kıyıp evlendirdiğini anlattı. H.K.G., imam nikahı sonrası babası tarafından karşı komşuları da olan K.İ.’ye gönderildiğini söyleyerek o evde cinsel istismarın başladığını dile getirdi. Yaşananların kendisine oyun olarak aktarıldığını belirten H.K.G. ifadesinde “Ben ağladım. K.İ. evlendiğimizi söyledi. Annem, babam nasıl evliyse bizim de evli olduğumuzu anlattı. ‘Sen benim karımsın, ben senin kocanım’ dedi. ‘Evliler böyle oyunlar oynar ama bu oyun kimseye söylenmez’ dedi. Annem ile babam K.İ.’ye ‘Damadım’ diyordu.” şeklinde konuştu.

Olayda ilk dönemlerde annesinin yaşananlara karşı çıktığı ileri sürülürken baba Y.Z.G.’nin anne evde olmadığı anlarda H.K.G.’yi K.İ.’nin evine gönderdiği de iddia edildi.

 

“DAHA KÜÇÜK, 6 YAŞINDA! İLİŞKİYİ KALDIRABİLİR Mİ, İNSAN BİLMEZ Mİ”

Verilen ifadeye göre bu yaşananların ardından H.K.G. tekrar içine kapandı ve 18 yaşına geldiğinde de kendisine resmi nikah yapıldı. Sonrasında sosyal medyada bir kadınla tanıştığını söyleyen H.K.G., bu kadının kendisine, kocasıyla konuşmasını kaydetmesini ve şikayetçi olmasını söylediğini belirtti.

Ses kaydında şu ifadeler yer aldı:

H.K.G.: “6 yaşında nikahımız kıyılmayaydı. Keşke babam ilişkiye izin vermeseydi… Yani bu sıkıntıların hiçbiri olmazdı”
K.İ.: “Var mı yapacak bir şey onu söyle. Dönebiliyoz mu.”
H.K.G.: “Ama telafi de olmuyor”
K.İ.: “Yani tam bir hatadır… Yanlış bir şey… Ha şu an ben kendi kız çocuğum olsa 6 yaşında evlendirir miyim. Evlendiririm. Ama o şekil bir şeye müsaade eder miyim. Etmem.”
H.K.G.: “Babam nasıl düşünmedi.”
K.İ.: “Hocaefendi her şeyi dört dörtlük mü düşünüyor. Bırak sen de Allah Allah.”
H.K.G: “Yani kızım daha küçük, 6 yaşında. İlişkiyi kaldırabilir mi, kaldıramaz mı, insan bunu bilmez mi…”
K.İ.: “Ben seni öyle görmemiştim. Öyle gittim işte. Ufaklığın öyle geçti dediğin gibi. Ne bileyim ya…”
H.K.G.: “Annem saçlarımı tarar senin yanına gönderirdi beni.”

“SIK SIK 6 YAŞINDA EVLENDİĞİMİZİ SÖYLÜYORDU”

H.K.G. yaşananlarla ilgili şikayetçi oldu ve bu konuşmadan sonra da K.İ.’nin cinsel saldırılarının sürdüğünü belirtti. Ayrıca H.K.G. şikayetçi olduğu sırada vücudunda morluklar olduğu da aktarıldı. K.İ., baba Y.Z.G. ve anne F.G. ise ifadelerinde H.K.G.’nin 17 yaşında evlendiğini ve cinsel istismara uğramadığını öne sürdü. K.İ. ses kayıtları için “Sık sık 6 yaşında evlendiğimizi ve tecavüze uğradığını söylüyordu. Kavga büyümesin diye onu onaylıyordum” şeklinde konuştu.

 

 

6 yaşında kıza cinsel istismar soruşturmasında flaş gelişme! İddianame kabul edildi... İşte istenen cezalar... ile ilgili etiketler Yusuf Ziya Gümüşel Hiranur Vakfı