Koronavirüs |

550 nüfuslu kasaba kendi parasını bastı

İtalya'nın güneyinde yer alan 550 kişilik Castellino del Biferno kasabası, kendi para birimi 'Ducati'yi basmaya başladı.

İtalya’nın güneyindeki 550 nüfuslu küçük kasaba Castellino del Biferno, koronavirüs salgını sonrasında kendi para birimini çıkararak alışverişte kullanmaya başladı.

1 EURO İLE EŞDEĞERDE

Yerel matbaada basılan “Ducati” parası, yerel mağazalarda alışverişte kullanılıyor. Mağazalar ellerindeki Ducati’leri iki haftada bir belediyeye götürüp karşılığında Euro alıyorlar. Belediye kuruna göre 1 Ducati 1 Euro ediyor.

EURO'YA İLK BAŞKALDIRI

Kasabanın Belediye Başkanı Enrico Fratangelo, kendi para birimlerini kullanmanın 12 yıldır gündemlerinde olduğunu belirterek, koronavirüs salgınının fırsat yarattığını belirtti.

Ekonomist Mahfi Eğilmez, Ducati'yi sosyal medyada "Euro birliğine karşı ilk başkaldırı" şeklinde yorumladı.

Günün Videosu
Karaman’da koranavirüse yakalandıktan sonra aşı yaptırmadığı için hastalığı ağır geçiren Süleyman Can, hastane odasında çektirdiği görüntülü mesajla ’aşı’ olun çağrısında bulunduktan sonra hayatını kaybetti. Can, "Gerçekten çok zor bir hastalıkmış bu. Kimseye de inanmayın ve aldanmayın." ifadelerini kullanmıştı.