Gündem |

500 AVM kütüphaneye kavuşacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin ilk 3 AVM kütüphanesinin açılışını yaptı. Ersoy, yaptığı konuşmada 500'e yakın AVM'yi kütüphaneyle buluşturmak istediklerini belirtti. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan bu projenin detaylarını anlattı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, geçtiğimiz günlerde 3 AVM içinde yapılan kütüphanelerin açılışını gerçekleştirdi.

Bakan Ersoy burada yaptığı açıklamada "E-kitap, Kütüphanem Cepte gibi birçok dijital uygulamayı hayata geçirerek vatandaşların kitapla buluşmasını sağlıyoruz. Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğümüz tarafından sadece meraklısının kitaba ulaşmasından çok, kitabın vatandaşlarımıza, gençlerimize ulaştırılması için böyle bir proje geliştirildi. Amacımız 500'e yakın AVM'yi kütüphanelerle buluşturmak. Bu aynı zamanda kamu, özel sektör iş birliği açısından da çok pratik bir örnek. Çok da hızlı sonuç alabileceğimiz bir örnek. Hem kütüphanelerimizi yaygın hale getiriyoruz hem vatandaşlarımızın, gençlerimizin olduğu her noktaya kütüphane ulaştırmış oluyoruz hem de AVM'lerdeki trafiğe faydamız oluyor. İlk etapta kütüphanelerle başladık, kültür faaliyetlerini de AVM'lerde yapmaya çalışacağız." ifadelerini kullandı.

 Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, merakla beklenen proje hakkındaki detayları Hürriyet'ten Doğan Hızlan'a anlattı.

İşte Hızlan'ın köşesinden paylaştığı o detaylar:

"AVM’lerde kültürel faaliyetler üç bölümde gerçekleştirilecek:

- Kütüphane

- Tiyatro salonu

- Sanat atölyeleri.

Kütüphaneye ziyaretçilerin tümü gelebilecek. Her kütüphanede bir görevli bulunacak. Okumaya gelenler beraberlerinde çay, kahve getirebilecekler. Ayrıca yayınevleri de burada kitaplarını sergileyebilecekler, satış yapılmayacak ancak o kitabı seçip kitapçıdan alabilecekler. Benim önerim yeni çıkan kitaplardan bir seçme olması.

Tiyatro salonlarında topluluklar temsil verebilecekler. Şimdi düşünülen çözüm AVM’lerdeki sinemalardan bir salonun buna tahsis edilmesi


Sanat atölyeleri genç sanatçılar, güzel sanatlar öğrencileri için düşünülmüş. Burada çalışabilecekler.

AVM’lere sanatın girmesi, onları birer ticari merkez yapma soğukluğundan kurtaracak.

Şimdiye kadar 26 AVM ile konuşulmuş, gerçekleşmek üzere.

Kütüphane raflarında yer alacak kitapların şimdilik sağlanacağı kaynak bakanlığın aldığı kitaplar, kitap alımı yapılırken siyasal tercihler ağır basmamalı, bakanlığın içinde tarafsız bir kurulun varlığını gerekli buluyorum.

Orada bir kütüphanecinin görevlendirilmesi, gelenlerin sorularını yanıtlayacak, kitaplar hakkında bilgi verecek birinin olması işin ciddiyetini vurguluyor.

AVM’lerde kütüphane gereksinimi yazlık yörelerde daha çok. Çünkü kütüphanesinden, evinden uzak tatil yapanlar buradaki kütüphaneye gidebilirler.

*

AVM’lerdeki kitapçılar, hatta başka yerlerdeki kitapçılar da okurun kitap seçmesi sırasında oturacakları bir yer bulamıyorlar.

Oysa kitap almak isteyen, oraya girip kitabın önsözünden, başından birkaç satır okumak ister. Yıllar önce açılan bazı zincir kitapçılarda buna rastlıyordum. Şimdi yok denecek kadar az. Okur gelir, kitaplara göz gezdirir, bir çay kahve içer, soluklanır.

Yeni kitapçı anlayışında bunun düşünülmesinin acil bir durum olduğu kanısındayım.

AVM’lere düşünülen kütüphane niye sitelerde düşünülmüyor.

Binlerce kişinin yaşadığı sitelerde mutlaka bir okuma odası bulunmalı.

Gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gerek belediyeler site inşa edecek müteahhitlerin imar müsaade belgesine, sitenin büyüklüğüne göre bir okuma odası şartı koymalı.

Dileyenler kitaplarını oraya bağışlasınlar, bir görevli tayin etsinler.

Birçok kimse kitaplarını nereye bağışlayacaklarını soruyorlar, site kütüphaneleri doğru bir çözüm.

Kitap dışında site sakinlerinin gelip evden uzakta kitap okuyacakları bir mekân. Tanışacakları, birbirine kitap verecekleri bir usulün de başlangıç mekânı olur."

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ