Gündem

50 milyon dolarlık dolandırıcılıkta son gelişme! Mahkemenin iptal ettiği sözde tahkim kararı ile savunma yapıldı

50 milyon dolarlık dolandırıcılık olayında, savcılık ile polisin yeni soruşturması ve ifadeler ortaya çıktı. İşadamı Fehmi Öztürk ile Bağcılar Çiftlik Mahallesi’nde bulunan kentsel dönüşüm mağdurlarının şikayeti ile başlayan soruşturmadaki ifadelerde, Fırat Muşlu’nun yaptığı anlaşmaları inkar ettiği, Cuma İçten ve 6 kişinin ise çelişkili ve birbirine benzer ifadeler verdiği anlaşıldı.

İşadamı Fehmi Öztürk’ün 50 milyon dolar tutan mallarının ve servetinin el konulması davaları sürüyor.

“ASIL HEDEFLERİ BAĞCILAR’DAKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ!”

Gelecek Partisi Yönetim Kurulu Üyesi Cuma İçten ile eski ortağı Fırat Muşlu’nun da içinde olduğu kişiler tarafından başta tehdit, darp ve hile ile 50 milyon dolar dolandırıldığını söyleyen işadamı Fehmi Öztürk, 3 yıl önce mahkemeye başvurmuştu. İşadamı Öztürk verdiği ifadelerde, kendisine kurulan kumpasın asıl hedefinin, Bağcılar’da yapılması planlanan, yaklaşık 360 milyon dolarlık dev proje olduğunu iddia etmişti.

ANLAŞMAZLIK İÇİN SÖZDE TAHKİM HEYETİ OLUŞTURULDU

İşadamı Fehmi Öztürk'ün 50 milyon dolandırıldığını açıklaması ve “Sözde tahkim heyeti ile mal varlığım elimden alındı” iddialarının ardından, konuyla ilgili yeni detaylar ortaya çıkmıştı. Öztürk, ortağı Fırat Muşlu ile çeşitli maddi sorunlar yaşamıştı. Öztürk ortağı Fırat Muşlu ile arasında olan çeşitli anlaşmazlıklar için, Gelecek Partili Cuma İçten'in bu durumu, "Dost meclisinde çözelim" şeklindeki yaptığı arabuluculuk teklifini kabul etmişti.

(Cuma İçten)


SAVCILIK 6 ŞÜPHELİ İÇİN SORUŞTURMA BAŞLATMIŞTI

İşadamı Öztürk'ün eski ortağı Fırat Muşlu, sözde tahkim heyeti başkanı Cuma İçten, ayrıca diğer üyeler Şükrü Derici, Selahattin Tavusbay, Bayram Karakoç, Süleyman Özdemir ve Ramazan Aslan hakkında, ”örgütlü suç ve dolandırıcılık” iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. Bunun üzerine Çağlayan Adliyesi’nde 2019/125283 dosya numarasıyla, 8 şüpheli hakkında soruşturma başlatılmıştı.


BAĞCILAR KUMPASINDA ÇELİŞKİLİ İFADELER

Savcılık soruşturmasında, polisin aldığı ifadelerde, dolandırıldığını söyleyen işadamı Öztürk’ün eski ortağı Fırat Muşlu, Cuma İçten ve diğer şüphelilerin çelişkili ifadeler verdiği anlaşıldı.

İfadelerde özellikle Selahattin Tavusbay, Şükrü Derici, Bayram Karakoç, Süleyman Özdemir ve Ramazan Aslan’ın, Anadolu Bölge Mahkemesi 14. Hukuk Dairesi’nin iptal ettiği, işadamı Öztürk’ün mallarının alındığı sözde tahkim heyeti kararları ile savunma yaptıkları kaydedildi.

Kendisine kumpas kurularak dolandırıldığını iddia eden işadamı Öztürk tarafından şikayet edilen ve suçlanan Fırat Muşlu’nun savunmasında, önceden ortağı olduğu Durak A.Ş. şirketi ile Bağcılar Çiftlik’te kentsel dönüşüm için yaptığı anlaşmaları inkar eden bir ifade verdiği görüldü. Muşlu’nun ifadesinde, ”Fehmi Öztürk adlı şahıs Bağcılar projesinde, şirketimizin ismini ve marka değerini kullanarak, birçok insanı mağdur etmiştir. Şahıslara yüksek metrekare satıyor gibi göstermiş, ancak hisse rakamları ile oynayarak düşük metre kareler sattığını tespit ettim. Bu hareketleri sonucunda, bu proje yürümez noktaya geldi.” şeklinde konuştuğu kayıtlara geçti.

(Fırat Muşlu)

MAHKEMENİN İPTAL ETTİĞİ SÖZDE MAHKEME KARARI İLE SAVUNMA YAPILDI

Yine soruşturma için Gelecek Partili Cuma İçten’in de ifade verdiği kaydedildi. İçten’in de ifadesinde,başkanlığını yaptığı tahkim heyeti öncesi, Fırat Muşlu ile ortak olduğunu itiraf ederek, ”Yaklaşık 3,5 yıl önce Fırat ve Fehmi arasında oluşan ticari ihtilaf nedeniyle, Fehmi’nin ısrarları üzerine bir tahkim heyeti kuruldu. Bu tahkim heyeti uluslararası hukuk kurallarına göre kurulmuş bir heyettir. Bu heyette benim bulunmamam nedeni, Fırat’ın başka bir iş nedeniyle ortağı olmamdır.” dedi.

(Selahattin Tavusbay)


SELAHATTİN TAVUSBAY VE DİĞER ÜYELERDEN BENZER SAVUNMALAR

Selahattin Tavusbay’ın da, ”Ben bu olayla ilgili olarak Fehmi Öztürk isimli şahısı ticaretim sebebiyle tanırım. Kendisinin ortağı olduğu Durak A.Ş.’nin diğer ortağı Fırat Muşlu ile arasında oluşan ticari ihtilafların halli için, bir hakem heyeti kurarak istemişlerdir. Beni de kendisi bu hakem heyetinde bulunmamı, benden Allah rızası için istemiştir. Bu hakem heyetinde bulunan diğer kişilerin hiç birini tanımamaktayım. Yaklaşık bir yıllık yapılan tahkim çalışmaları sonucu verilen nihai karara, müştekinin aleyhine çıkınca, müşteki tüm hakem heyeti ve ortağı hakkında ilgili ilgisiz çok miktarda şikayet ve suç durusunda bulunmuştur“ şeklinde ifade verdiği öğrenildi.

(Bağcılar Kentsel Dönüşüm Projesi mağdurları adliyede)


“ÖZTÜRK: BENİMLE BERABER 120 KİŞİ MAĞDUR EDİLİYOR!”

Öte yandan işadamı Fehmi Öztürk, "Benim başıma gelen olaylar zincirinin, gerçek de bir çok ayağı var. Bunun en önemli ayağı Bağcılar’da yapılması planlanan dev projedir. Tam 40 yıl boyunca gece gündüz çalışarak elde ettiğim kazanımlarım, en başta ölüm tehditleri, hile, kumpas ve son olarak darp ile zor kullanılarak elimden alındı. Durak A.Ş.’nin bazı hakları ve Bağcılar Çiftlik’deki kentsel dönüşüm projesi dahil, hiç bir mal varlığı bulunmayan avukat Münir Yazıcı’ya teslim edildi. Münir Yazıcı’da hisseleri Fırat Muşlu ile ortak hareket ederek kendi malı gibi gösteriyor. Münir Yazıcı’nın da tüm başıma gelenleri bildiği için, hisselerimi almaması gerekiyordu, ancak usulsüz bir şekilde aldı. İstanbul’da çeşitli adliyelerde, şikayet ettiği bu kişiler, bu projede beni devre dışı bırakarak, Durak A.Ş.’nin hisselerini tedbiren adı altında ele geçirdikten sonra, mahkeme kararlarına rağmen iade etmeyerek, bu projedeki mal sahibi hissedarları da mağdur ediyorlar. Aynı kişiler, bu yolla dükkanlarını bize kentsel dönüşüm için veren insanları da yıldırarak, “bu proje yapılamayacak intibağını” uyandırıp, hisselerini yok pahasına ele geçirmeyi amaçlıyorlar.

(Şükrü Derici)

(Ramazan Aslan)


“TÜM GERÇEKLER YARGIDA ORTAYA ÇIKACAKTIR!”

Bundan sonraki en önemli aşama ise, bu dev projeyi, zengin bir yatırımcıya burayı fahiş bir fiyatla devrederek, işin içinden çıkmaktır. Burada Ramazan Aslan adlı bir kişi daha vardır. Bu kişi projenin hiçbir noktasında olmamasına rağmen, HBR yapı adına hissedarlara mesajlar atarak, "Suudi Arap ortağımız Ali Şugar’ın gelişi ile Bağcılar Projesi start açacak ve proje malikleri için güzel bir gelişme olacaktır." şeklinde kandırmaktadır. Bu mesajla, projenin başlayacağı iddia edilerek, aslında hissedarlara projenin devrini, benden yasal gibi alınmış gibi gösterme ve alıştırma çabalarıdır. Bununla ilgili savcılığa suç duyurularımız vardır. Yani Bağcılar’daki 2,5 kat trilyonluk, bittiğinde 450 daire, 500 dükkan olacak proje yapılamadığı için, 120 kişi mağdur oldu. Benden kumpasla alınan şirketim, şikayet ettiğim birçok konuda mahkemeler bitmeden, Suudi Arabistanlı bir işadamına, el altından pazarlanarak, mal varlığım kaçırılmak isteniyor. Asıl bana yapılan kumpaslar zinciri ve inanılmaz detayları ile boyutları, bundan sonra mahkemelerde birer birer ortaya çıkacak. Bu kişilerle, menfaat karşılığı ortak hareket edenler ve başıma gelen olayları örtmek isteyenler, yargı önünde ortaya çıkacaktır.”

(Dolandırılan işadamı Fehmi Öztürk)