Popüler Haberler |

5 Mart evde bakım maaşı yatan iller! Sorgulama ekranı

5 Mart evde bakım maaşı yatan iller! Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın çalışmaları arasında bulunan evde bakım maaşları ile ilgili detaylar merak ediliyor.Evde bakım maaşı hasta bakıma muhtaç kişilere bakan yakınlarına ödenmektedir. Peki evde bakım maaşları hangi illerde yatırıldı? Detaylar haberimizde...

5 Mart evde bakım maaşı yatan iller! Mart ayının gelmesiyle birlikte evde bakım maaşlarının hangi illerde yatırıldığı ise araştırılıyor.Evde bakım maaşı 1.384 liradan, 1.457 liraya çıktı.

SMS İLE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Ziraat Katılım Bankası'ndan maaşlarına alanlar SMS ile sorgulama yapabilmektedir. 4747'ye "BAKIYE" yazıp göndererek evde bakım maaşı sorgulaması gerçekleştirilir. Ancak sms ücreti operatör tarafından alınacaktır.

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA

Evde bakım maaşı yattı mı? sorusuna yanıt bulmanın iki yolu bulunuyor. İster sms isterseniz e Devlet sistemi üzerinden emekli maaşı sorgulaması yapabilirsiniz. Devlet dairelerinde yapılan pek çok işlemi online olarak gerçekleştirmemizi sağlayan e Devlet’in “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından evde bakım aylığı sorgulanabiliyor. Sisteme kayıtlı olan vatandaşlar, şifreleri ve T.C kimlik numaralarıyla sorgulama işlemini gerçekleştirebiliyor.

EVDE BAKIM ÜCRETİ NASIL ALINIR?

Evde bakım maaşı almak isteyen vatandaşlar yukarıda saymış olduğumuz 3 ana kriteri tespit ettirerek belgelemesi gerekmektedir. Daha sonra aşağıda bulunan evde bakım maaşı başvurusu yapmak için gerekli belgeler ile beraber Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın il müdürlüklerine müracaat etmelidirler.

Engelli Sağlık Kurulu raporu

1 adet fotoğraf

Nüfus müdürlüğünden engelli ve bakıcı adına adrese dayalı vukuatlı nüfus örneği ve yerleşim yeri belgesi

Engelli ile aynı evde yaşayan işyeri sahibi var ise bu kişiye ait geçici vergi beyannamesi

Engelli kişiye ait kiralık mülk var ise kira kontratları, mülkler boş ise muhtardan mülklerin boş olduğuna dair yazı

Engelliye ait tarım arazisi, ekili ürün, tarla var ise arazilerin bulunduğu İl yada ,İlçe Tarım Müdürlüklerinden gelir belgesi,

Boşanma halinde boşanma kararı