Popüler Haberler

39 TL günlük ücret desteği ödeme tarihi belli oldu! Ücretsiz izin ücret desteği 39 TL ne zaman veriliyor?

39 TL günlük ücret desteği ödeme tarihi belli oldu! 39 TL günlük nakdi destek ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara verilecek. 39 tl nakdi desteğin tarihi de belli oldu. Devlet tarafından çalışanlara günlük olarak verilecek. İşten çıkarmalar 3 ay yasaklanmış, işverene ise 3 ay ücretis izin hakkı tanınmıştı. Peki 39 TL günlük ücret desteği ödemesi ne zaman yapılacak? Detaylar haberimizde...

39 TL günlük ücret desteği ödeme tarihi belli oldu! Milyonlarca çalışanının beklediği haber geldi. 39 TL günlük ücret destedği ödeme tarihi belli oldu. Ücretsiz izin maaş desteği olarak çalışanlara günlük 39 TL verilecek. İşverene 3 ay ücretsiz izin hakkın tanınırken haksız yere iişten çıkarmaların önüne geçen devlet çalışanlara 39 tl ücretsiz izin maaş desteği veriyordu. Tarih belli oldu. Peki 39 TL günlük ücret desteği ödemesi ne zaman yapılacak? Detaylar haberimizde...

 

39 TL GÜNLÜK NAKDİ DESTEK NE ZAMAN VERİLECEK?

15 Mart 2020 tarihinden itibaren şirketleri tarafından ücretsiz izne çıkarılan çalışanlar ise nakdi ücret desteğinden faydalanabiliyor. 15 Mart 2020’den itibaren işsizlik maaşı koşullarını sağlayamadığı için işsizlik maaşı alamayan vatandaşlar da nakit desteğinden faydalanabilecek. Günlük 39,24 TL’lik destek ayda 1,177 TL yapıyor. Vatandaşlara nakdi ücret desteği ödemeleri 8 Mayıs Cuma günü yapılacak.

Aylık nakdi ücret desteği brüt 1.177 TL olmakla birlikte 8.93 TL’lik damga vergisi düşüldükten sonra net 1.168 TL olarak ödenecek. Nakdi ücret desteği yasanın çıktığı tarihten bu yana önümüzdeki üç ay için verilecek, 17 Nisan’da başlayan ödemeler 17 Temmuz tarihe kadar işsiz kalınan veya ücretsiz izinde geçen süreler için hesaba yatacak. Nisan ayının tamamını işsiz veya ücretsiz izinde geçirmiş olanlara 14 günlük ödeme yapılacak. Bu ödeme tutarı 545 TL olacak.

Günlük 39 TL müjdesi! Ücretsiz izin maaş desteği nasıl alınır? Ücretsiz izne çıkanlara destek!

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NİSAN ÖDEMELERİ BAŞLIYOR

Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izine çıkarılanlara verilecek nakdi destek ödemeleri başlıyor. Kısa çalışma ödeneklerinin ödenmesine bugün başlanacak. Mart ayı için ödenek hakkı bulunan ancak bu ödemelerini almayanların da ücretlerinin bugün yatırılması bekleniyor.

Kısa Çalışma Ödeneği’ni hak edebilmek için asgari 450 gün prim yatırılmış olması ve son 60 gün içinde kesintisiz olarak prim ödemesinin yapılmış olması gerekiyor. Kısa Çalışma Ödeneği başvurularında iş verinin çalışanlarla ilgili beyanı esas olacak.

3,2 MİLYON ÇALIŞAN İÇİN BAŞVURULDU
Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıkladığı son rakama göre kısa çalışma ödeneğine kadar 300 bin firma, 3,2 milyon çalışan için başvurdu. Kısa çalışma ödeneği başvuruyu takiben üretimin durduğu 8. günden itibaren ödeniyor. Mayıs ayında çalışılmayan günler için kısa çalışma ödeneği 5 Haziran tarihinde ödenecek.