Ekonomi |

3600 ek gösterge, emekli maaşları ve kripto masaya yatırıldı

Milyonlarca vatandaşın beklediği 3600 ek gösterge, kripto para düzenlemesi ve emekli maaşlarına ilişkin dün akşam kritik toplantı yapıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında Beştepe'de yapılan toplantıda milyonlarca çalışanın gündeminde olan konular ele alındı. Emekli maaşlarına ne kadar zam gelecek? Ek gösterge ile kimin maaşı ne kadar artacak?  İşte toplantının detayları...

Dün Ankara'da kira artışları haricinde iki önemli toplantı daha yapıldı. Kripto para ve 3600 ek gösterge düzenlemelerine ilişkin dün Ankara'da kritik toplantı gerçekleştirildi. Beştepe'deki toplantıya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati de katıldı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, 3600 ek gösterge düzenlemesinin ay sonuna yetişeceğini duyurmuştu.

EMEKLİ MAAŞLARINA YÜZDE 25'E YAKIN ARTIŞ

NTV'nin edindiği bilgiye göre, toplantıda ek gösterge çalışmalarındaki son hazırlıklar ele alındı. Bakan Bilgin'in AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir sunum yapması ve sonrasında Memur-Sen'i 10 Mayıs'ta olması planlanan ve öyle açıklanan nihai toplantı için çağırması bekleniyor. Dört meslek gurubu için (Polis, hemşire, din görevlisi, öğretmen) emekli ikramiyeleri ve emekli maaşında yüzde 25'e yakın artış öngörülüyor.

 

KRİPTO PARA YASA TASARISINDA NELER VAR?

İkinci toplantıda ise bir süredir hazırlıkları süren kripto para düzenlemesi ele alındı. Bir önceki toplantıya ek olarak bu defa Ticaret Bakanı Mehmet Muş da katılımcılar arasında yer aldı.

Yasa haline gelmesi planlanan taslağın içeriğine göre, Sermaye Piyasası Kurulu, sermaye piyasası araçlarının kripto varlıklar olarak ihracına yönelik esasları belirleyebilecek.

 

Bu konuda her türlü yaptırım ve düzenleme için kripto varlığın türüne göre Merkez Bankası, Ticaret Bakanlığı ve Sermaye Piyasası Kurulu ayrı ayrı yetkili olabilecek. Kripto varlık alım-satım platformu kurulabilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu'ndan izin almak gerekecek. 

Yurt dışında yerleşik kripto varlık platformları, ilgili yasa yürürlüğe girdikten sonra bir ay içinde Türkiye'de yerleşik kişilere hizmet vermeyi, faaliyetlerini sonlandıracak. Hazırlanan taslağa vergisel boyut içeren yeni maddelerin eklenmesi de öngörülüyor.