"Geçmişinde kan olan başkan"

Sarf ettiği sözlerle herkesin tepkisini çeken CHP lideri Kılıçdaroğlu bu kez “Başkanlık sistemini kan dökmeden gerçekleştiremezsiniz” dedi. Tepkiler sert oldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TOBB'un 72. Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada ağzından kan damladı. Başkanlık Sistemi'ni kan dökmeden bu ülkede gerçekleştiremezsiniz diyen Kemal Kılıçdaroğlu'na hükümetten ve AK Parti'den sert tepki geldi. Kılıçdaroğlu'nun kanlı sözleri TOBB'un 72. Genel Kurulu'nda buz gibi bir hava estirdi. Kılıçdaroğlu'nun cümleleri iş dünyasını da rahatsız ederken, bu sözlere tek bir alkış gelmemesi dikkat çekti. İçişleri Bakanı Efkan Ala, Kılıçdaroğlu konuşmasını tamamlamadan ayrıldı.

'KILIÇDAROĞLU MEVTADIR'
CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun ardından Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş kürsüye çıkarak ilk yanıtı verdi. Bakan Elitaş şunları söyledi: Sen darbeci misin? Darbecilere mi çağrı yapıyorsun. Darbe yapmak mı niyetindesin? Anayasa Meclis'te görüşülür. 'Kan gölüne dönmeden değişmez' diyeceksin. Sonra da demokrasi nutukları atacaksın. Kanla bir anayasa değişikliği olabilir mi? Sen milletin iradesini yok sayacaksın, görmeyeceksin, onları dağdaki çoban diye niteleyeceksin. Ancak bir CHP'li bu anayasanın değişikliği konusunda (Türkiye kan gölüne dönmeden değiştirilemez) deme hakkına sahiptir diyeceksin. Sayın Kılıçdaroğlu benim gözümde bir mevtadır. Kılıçdaroğlu, ben değiştim dedi. CHP'nin halkın gözünde nasıl göründüğünü çok iyi tarif etti. Halen o vizyonsuzluk, her şeye hayır diyen bir CHP var. Elitaş'ın ardından Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci de Kılıçdaroğlu'na yanıt verdi. Tüfenkci, Darbe anayasasını savunacak kadar tutucu olan bir muhalefet partisi Türkiye'yi nasıl geliştirecek? diye konuştu.

ONU İSTİFAYA DAVET EDİYORUM'
Bakan Tüfenkci, makamında ASKON heyetini kabulünde de Kılıçdaroğlu'na tepkisini sürdürdü. Tüfenkci, bir gazetecinin sorusu üzerine, CHP'nin genlerinde olan darbeci zihniyeti ortaya çıkaran kodların tezahürü. Anayasa değişikliği, milletin önüne gidecek. Millet eğer kabul ediyorsa siz ne yapacaksınız? Darbe mi yapacaksınız? Kanlı olarak bu insanları, milletin tamamını mı keseceksiniz? Ben önce kendi partisindeki milletvekillerinin seslerini yükseltmesini bekliyorum. Kılıçdaroğlu'nu istifaya davet ediyorum. Halkın iradesini hiçe sayan bir anlayışın Meclis'te yer alması ve Meclis'teki iradeyi de yok sayıp kanla bastırmaya çalışması doğrusu her türlü izahtan uzak. Bu cümleler demokrasi tarihimize kara bir leke olarak düşecek. dedi.

TBMM Başkanvekili Aydın: Akla ziyan açıklama

Ekonomi Bakanı Elitaş: Sen darbeci misin?

Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci: İstifaya davet ediyorum

AK Parti'li Turan: Şirazesinden çıktı

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÖMER ÇELİK

Sivil siyasetle alakası yok

Sistem değişikliği konusunun içinden kan geçen bir cümleyle, hele hele anamuhalefet partisinin genel başkanının ağzından çıkması vahimdir. Anayasa uzlaşma komisyonu masasını deviriyorlar, arkasından da her zaman yaptıkları gibi sistem tartışmasını rejim tartışmasına çevirmek istiyorlar. Tipik kriz politikası. Sivil siyasetle alakası olmayan bir siyaset anlayışını sürdürüyorlar.

TBMM BAŞKANVEKİLİ AHMET AYDIN

Acziyetin göstergesi

Bu akla ziyan bir açıklama. Türkiye demokratik bir ülke. Anayasanın ve yasaların nasıl, hangi usulle değişeceği çok açık ortada. Hukuk dışı yollarla demokrasilerde çare aramak, kandan bahsetmek tükenmişliğin ve acziyetin göstergesi. Siyaset çözüm üretme sanatıdır. Çözümü de demokrasinin kuralları içinde ortaya koyar. Sokak diliyle, hukuk dışı yollarla konuşmak kabul edilemez.

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ BÜLENT TURAN

Savaş çığırtkanlığı

Kandan beslenen bir anlayışla, partisine ve devlet adamlığına yakışmayacak bir tavır sergilemiştir. Sistem problemlerini demokratik zeminde tartışmak yerine savaş çığırtkanlığı yapmakta. Adeta iç savaş çağrısı. Kılıçdaroğlu şirazesinden çıkmıştır. Başkanlık sistemini savunanları infaz mı edecek? Naziler gibi gaz odalarına mı toplayacak? Bu ülkede sistem değişikliğine karar verecek olan sadece milletimizdir.

AK PARTİ GRUP BAŞKANVEKİLİ İLKNUR İNCE

Ana muhalefet sorunu

Kılıçdaroğlu'na tepki gösterirken kelime bulamıyorum. Milletimizin darbelerden, muhtıralardan çok canı yanmışken, ülkemizin önünü açmak için yapılacak değişiklik tartışılırken, 'kandan' bahsetmek, terörle mücadelenin sürdüğü süreçte son derece yanlıştır. Kılıçdaroğlu halkı mı sokağa çağırıyor? Türkiye'nin çok ciddi anlamda bir ana muhalefet partisi genel başkanı sorunu var.

AK PARTİ MİLETVEKİLİ MEHMET METİNER

Geçmişinde kan olan başkan

Türkiye demokrasisi, siyaseti açısından çok talihsiz açıklama. Bu bir darbe çağrısı, iç savaş çağrısı. Bir genel başkanın ağzına kan kelimesi hiç yakışmaz. Geçmişlerinde kan olan genel başkanın ağzına kan geliyor, geçmişlerinde darbe olan genel başkanın ağzına darbe çok yakışıyor. Tehditlerine pabuç bırakmayız.

AK PARTİ MİLETVEKİLİ METİN GÜNDOĞDU

Darbe alışkanlıkları devam ediyor

Türkiye'deki tıkanıklığın giderilmesinin önündeki en büyük engel, CHP ve Kılıçdaroğlu zihniyeti. CHP bütün darbelerin alkışlayıcısı olmuştur. Bugünkü açıklamaları da darbe çığırtkanlığıdır. Alışkanlıkları devam ediyor. Kılıçdaroğlu, yerini sağlamlaştırmaya çalışmakta. CHP'nin başında Deniz Baykal olsaydı bu tür açıklamayı asla yapmazdı.

"Geçmişinde kan olan başkan" ile ilgili etiketler Haber