Teknoloji |

32 yıllık Microsoft Paint'in hayatı sonlandırıldı!

Microsoft, 32 yıl önce ilk Windows'la çıkardığı Paint'i emekliye ayırmaya karar verdi. Sonbahar güncellemesinden sonra Paint'e hoşçakal diyeceğiz. Birçok çocuğa resmi sevdirenMicrosoft Paint uygulaması, tam 32 yıl sonra kapatılıyor. Microsoft, Sonbahar İçerik Güncelleştirmesinde, yıllar için gelişme gösterse de 3. parti uygulamalara hiçbir zaman yetişemeyen Microsoft Paint programını kaldırma kararı aldı.

Microsoft, 32 yıl önce ilk Windows'la çıkardığı Paint'i emekliye ayırmaya karar verdi. Sonbahar güncellemesinden sonra Paint'e hoşçakal diyeceğiz.

Birçok çocuğa resmi sevdiren Microsoft Paint uygulaması, tam 32 yıl sonra kapatılıyor. Microsoft, Sonbahar İçerik Güncelleştirmesinde, yıllar için gelişme gösterse de 3. parti uygulamalara hiçbir zaman yetişemeyen Microsoft Paint programını kaldırma kararı aldı.

İlk olarak 1985 yılında Windows 1.0’ın ilk sürümünde ortaya çıkan MS Paint, şu anda milyarlarca bilgisayarda yer alan Windows’un ilk gününden beri en sadık uygulamalardan birisiydi. Yayın hayatı ZSoft’un PC Paintbrush’tan 1 bitlik tek renkli lisanslı sürümle başlarken, Windows 98’le birlikte çizilen resimleri JPEG formatında kaydedebilme özelliği geldi.

b2288bf01eac7151935c7bfdfde698780aeb1ac0

Birçok kişinin ilk kez bilgisayar kullandığında ilk açtığı uygulamalardan birisi olan emektar Paint kapatılırken Microsoft'un, Paint'in anısına bir etkinlik yapması bekleniyor. Belki de ders kitaplarında kapatıldığı tarihin bile yer alacağı kadar büyük bir öneme sahip olan Paint, Microsoft’un gözünden düştüğünün sinyallerini geçtiğimiz Nisan ayında geliştirici güncellemesinde verdi.

a38191dfd94ab40aad63a74d625e7ea9fe83e192

Microsoft bu güncelleme de Paint’den farklı olarak 3D görüntüler oluşturmanızı sağlayan yeni bir program çıkarmıştı. Yine de bu uygulamanın orijinal Paint’le aynı işlemi yapmaması, Paint’in güvende olduğunu düşünmemizi sağladı.